Logo

Literatura poznání

Co mají naše knihy společného? Témata, která se vynořují a o kterých se bude mluvit

8.6.2020

Rozhovor šéfredaktorky Nakladatelství Alferia Lenky Kubelové pro Klub festivalu Evolution.

Na jarním festivalu Evolution jsme s Nakladatelstvím Alferia plánovali spoustu společných aktivit. Kromě představení knih na stánku také dvě vystoupení, která měla představit horké novinky z jejich produkce – workshopy ke knize Lucie Pytlové Barefoot: žij naboso! a k titulu Kdyby lidi byli stromy autorů Kamily Bolfové a Jana Kršňáka.

A protože do září zbývá ještě dost času, přinášíme vám rozhovor s Lenkou Kubelovou, šéfredaktorkou Nakladatelství Alferia (součást Nakladatelského domu Grada), vystudovanou výtvarnicí a překladatelkou.


Nakladatelství Alferia, které přes dva roky vedete, se soustředí na různá zajímavá a aktuální témata. Jak byste vaše zaměření charakterizovala?

Snažíme se vydávat knihy o aktuálních tématech, o kterých se mluví či mluvit bude. Pokud pečujete o své nitro a zároveň vám není lhostejný stav planety, hledáte nové cesty – takové, které objevuje stále více lidí, zajímáte se o udržitelnost pro budoucí generace – tak jste náš čtenář.


Jaké konkrétní okruhy témat u vás najdeme?

Určitě je pro nás důležitou inspirací pohled dovnitř a lepší poznání sebe samého, s tím souvisí i naše „lotosová“ řada, která představuje českým čtenářům moudrost východních filosofií. Další oblastí je objevování svého těla prostřednictvím jógy, ájurvédy, zaměření se na celostní přístup při řešení zdravotních potíží, tam spadají knihy z naší jógové řady. Nezbytným předpokladem je pro mě cesta k obnovení vztahu s přírodou a matkou Zemí, v praktičtější rovině třeba prostřednictvím odlehčení šatníku, domácnosti i planetě, zájem o původ potravin a minimalismus. Kdybych měla najít společného jmenovatele, tak nejspíš zdravý a vědomý způsob života, navenek i uvnitř.


Na Festivalu Evolution jste plánovali křest a program ke dvěma zajímavým novinkám tohoto jara, můžete nám je přiblížit?

Ano, těšili jsme se na workshop ke knize Barefoot: žij naboso!, což je první český titul na toto téma. Autorkou je fyzioterapeutka Lucie Pytlová, která se tématem bosé chůze, fenoménem barefoot a celkově cestou ke zdravým chodidlům zabývá už dlouhá léta a v knize se proto dozvíte opravdu vše podstatné. Věnuje se v ní i třeba bosému běhu, nebo vývoji dětských nožiček a dětskému obouvání.

Druhá kniha plánovaná k uvedení na letošním festivalu, Kdyby lidi byli stromy, je určená dětským průvodcům, rodičům i samotným dětem. Je to velmi originální text, který formou pohádek, her a inspirací k aktivitám děti vede k uvědomování si vlastního těla díky vnímání živé přírody. Máme na knihu krásné reakce z různých koutů republiky od lidí, kteří s dětmi a přírodou pracují. Autory jsou Kamila Bolfová a Jan Kršňák, propagátor intuitivní pedagogiky, kterého už určitě znáte z jiných ročníků Evolutionu.


Jaké další knížky byste čtenářům doporučila?

Určitě legendární Revoluci jednoho stébla slámy o přirozeném zemědělství a vůbec přirozeném způsobu života, kterou napsal japonský pěstitel a filosof Masanobu Fukuoka –  konečně vyšla i v češtině. Heslo „Co můžeme přestat dělat ještě dnes“ si opakuji každé ráno. ?

Aktuálně také vychází trilogie z jógové oblasti: Jin jóga, což je pomalý a velmi příjemný způsob, jak pracovat se svým tělem, zaměřený ne na svaly, ale na systém fascií, a obecně na nesilovou, jinovou stránku, Restorativní jóga, která pomáhá lidem v rekonvalescenci či s pohybovými obtížemi a tématicky přidružená Ájurvéda, základní kniha o tomto védském umění zdravé výživy a přístupu k sobě samému, určená laikům i profesionálům.

Moc se také těším na knížku slavné a sympatické mnišky Pemy Čhödrön Když není úniku, která se zabývá přijetím života se vším, co obnáší: směsí radosti, utrpení, jasnosti i zmatení, prostě celé lidské zkušenosti.  Na podzim potom chystáme velmi aktuální knihu od ekofilosofky Joanny Macy Aktivní naděje, která v této době myslím bude vzpruhou pro nás všechny, kteří se snažíme obnovit spojení se Zemí i sebou samými. Má (zatím pracovní) podtitul „Jak čelit chaosu, ve kterém žijeme, a nezbláznit se?“, což myslím hovoří za vše ?

Odkaz na původní článek: https://muj.evolution.cz/co-maji-nase-knihy-spolecneho-asi-zdravy-zpusob-zivota-navenek-i-uvnitr/

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek