Logo

Literatura poznání

Časopis Sedmá generace doporučuje

16.5.2019

Hned tři naše knihy doporučuje Kulturní zahrada časopisu Sedmá generace! 🙏

 

Tristan Gooley
Orientace v přírodě: Znovuobjevené umění, jak se nechat vést přírodou
Alferia, listopad 2018

Až příště vyrazíte na puťák, zahoďte chytrý telefon s GPS. A víte co, nechte doma i mapu. Stačí si předtím přečíst tuto rukověť větrem ošlehaných cestovatelů. Naučíte se orientovat pomocí tvaru krajiny a stromů, pohybu moře, pozice hvězd, Měsíce a Slunce i chování zvířat. Labyrintem přírodních „ukazatelů“ vás přitom bude provázet dobrodruh Tristan Gooley, vedoucí mnoha expedic. Zkušenosti, které při nich získal, knihu jedinečně obohacují. Od koho jiného se učit než od jediného žijícího člověka, který sám překonal Atlantik po moři i ve vzduchu?

Thich Nhat Hanh
Bez bahna lotos nevykvete
Alferia, únor 2019

„Většina lidí má z utrpení strach. Utrpení je ale jako bahno, které pomáhá lotosovému květu štěstí růst. Bez bahna lotos nevykvete,“ shrnuje hlavní myšlenku knihy buddhistický mnich, zenový mistr a laureát Nobelovy ceny za mír Thich Nhat Hanh. Ve své útlé knize předkládá cestu, jak přetavit prožívané utrpení v radost. Činí tak přímočarým jazykem, příklady z buddhismu a zenu i ukázkou praktických „cvičení pro štěstí“. Cílem přitom není pouze vnímat vlastní utrpení a naučit se s ním pracovat, ale stát se citlivým i ke strádání a radosti druhých.

Bob Woodward
Strach: Trump v Bílém domě
Bourdon, březen 2019

Chaos. Tak můžeme charakterizovat atmosféru v Bílém domě za úřadování Donalda Trumpa. Právě na něj si ve své nové knize posvítil novinář Bob Woodward, jehož investigace skandálu Watergate přispěla k pádu prezidenta Richarda Nixona. Kniha loni vyvolala v USA velký ohlas. Historka o poradci prezidenta, který mu ze stolu krade dokumenty, aby jejich podpisem impulzivní prezident nezahodil domluvené dohody, se stala legendární. Autor čerpá z mnoha rozhovorů s členy administrativy a přináší tak detailní a živý vhled do chodu Bílého domu i Trumpova rozhodování.

Autumn Tottonová, Alexandra Freyová
Do přírody: Od displejů k vědomému propojení se svým okolím
Alferia, únor 2019

Autorky propojují koncept mindfulness — prožívání přítomnosti — s pobytem v přírodě. Ve formě více než sedmdesáti praktických cvičení nás učí, jak zpomalit a pozorně vnímat všemi smysly. Spíše než knížku tak sestavily deník či pracovní sešit plný prostoru pro čtenářovy poznámky a kresby. Hravé nápady můžete vyzkoušet jak v divoké přírodě, tak na zeleném plácku ve městě, k některým vám dokonce postačí jen pokojová květina. Díky nim si začnete více všímat abstraktních tvarů mraků, klikatých cest brouků, struktury kůry stromů či charakteristické vůně lesa.

Hurrle Jakob a kol. (ed.)
Nic se tady neděje… Životní podmínky na periferním venkově
SLON, březen 2019

Městští lidé mívají o venkově různé zkreslené představy ležící kdesi na ose: klid a příroda — nuda a chudoba. Osm autorek a autorů této knihy zkoumá, kde se v Česku nacházejí venkovské periferie a jak se v nich žije. K tématu přitom přistupují optikou místních — jejich zaměstnání, mobility či spokojenosti se životem. Dotýkají se i konkrétních témat každodenních životů, jako je výběr školy nebo dojíždění za kroužky. Odborná, nicméně přístupná knížka pro všechny, kdo chtějí porozumět tuzemským venkovským periferiím a struktuře sociálního znevýhodnění.

Kolektiv autorů
Zkuste to doma sami: kuchyně
Kazda, březen 2019

V tomto receptáři soběstačných nápadů najdete 137 návodů, díky nimž budete moci nahradit spoustu kupovaných jídel a nápojů. Pomocí názorně popsaných receptů se naučíte péct pečivo z vlastního kvásku, vyrábět veganské „sýry“ a „mléka“, sirupy na kašel i zmrzlinu. Vaříte-li často v časovém presu, potěší vás zdravější alternativy k hotovým produktům: zeleninový bujon z opravdové zeleniny nebo instantní omáčka bez konzervantů. Jeden z tipů: až budete příště vařit domácí hummus, pochutnejte si rovnou i na veganské buchtě — vodu z cizrny použijete na ušlehání „sněhu“.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Renata Svobodová v rubrice Librarium časopisu Sedmá generace

Přečtěte si také:

Civilizace, která se stále zřetelněji ocitá na rozcestí
Uvědomělý život

Literární noviny: Svět zdánlivě snadných aplikací, aplikovaných aplikací do našich méně či více vystresovaných životů. Asi to bude nějak jednodušší,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Co nás trápí, je pro jiné lidi zdroj k radosti (například déšť)
Bez bahna lotos nevykvete

Agora: Nejnovější knihu od Thich Nhat Hanha v češtině jsem si vybrala záměrně. Vnímám ho totiž jako autora s nedocenitelným…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Celý vesmír se spikl, aby nám ukázal cestu
Orientace v přírodě

Chceme-li pochytit něco z dovedností, jak se orientovat v přírodě bez navigačních přístrojů, Tristan Gooley bude jistě tím nejlepším průvodcem,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek