Logo

Literatura poznání

Připravujeme: Thich Nhat Hanh: Učení o lásce

8.4.2020

(THICH NHAT HANH: UČENÍ O LÁSCE)

Štěstí je možné jedině s opravdovou láskou. Opravdová láska má moc uzdravovat a přetvářet prostředí kolem nás, a dávat našemu životu hluboký smysl.

Co znamená milovat? Milovat znamená hledět jeden na druhého a zároveň hledět společně týmž směrem. Umíme-li se dívat, pohlížení na sebe navzájem je také nádherné. Protože pokud víte, jak se dívat na druhé a přitom v nich objevovat základní dobro a krásu v druhém, máte šanci objevit totéž v sobě samých. Dívat se na druhého znamená také nahlížet na sebe. Máte možnost odhalit, že láska je něco skutečného. Každému z nás se dostává příležitosti prožít lásku jako něco, co skutečně existuje. Láska je ta energie, jež nám pomáhá být silní a pečovat o blaho druhých lidí i ostatních živých tvorů.

Všichni potřebujeme lásku a všichni potřebujeme milovat. To, co Buddha nahlédl ono ráno, kdy dosáhl osvícení, bylo, že všichni máme schopnost milovat a nacházet porozumění. Jenže my tomu, zdá se, nevěříme a setrvale působíme utrpení sobě i druhým. Možná jsme neměli čas nahlédnout do hloubky povahu své lásky, sesumírovat si, o čem vlastně naše láska je, a pochopit, proč dochází k tomu, že když milujeme, vzniká z toho trápení. V této knize rozebírá buddhistický mnich Thich Nhat Hanh složky, z nichž sestává pravá láska, a cvičení, pomocí nichž ji můžeme v sobě rozvinout.

Citáty z knihy

 

„Kéž dokážu žít svěže, pevně a svobodně.“

„Na řadě amerických univerzit probíhají kurzy, které se nazývají „Komunikační dovednosti“. Nevím přesně, co se v nich vyučuje, ale doufám, že to zahrnuje umění hlubokého naslouchání a laskavé řeči. Ty je třeba praktikovat denně, pokud chcete rozvinout skutečné komunikační schopnosti. Ve vietnamštině máme úsloví: „Mluvit laskavě nic nestojí.“ Stačí jen pečlivě volit slova a můžeme rozdávat štěstí druhým. Způsob, jak mluvíme a nasloucháme, může druhým dodat radosti, štěstí, sebevědomí, naděje, důvěry a osvícení.“

„Je-li v nás energie lásky silná, můžeme ji rozeslat veškerenstvu do všech směrů. Můžeme si naši lásku představovat jako zvukové nebo světelné vlny, nebo jako bělostný oblak, jenž se pomalu seskupuje a postupně se rozrůstá až pokryje celý svět. Meditace lásky však není jen pouze aktem představivosti. Opravdový mrak dává déšť. Zvuk i světlo proniknou všude, a naše láska má dělat totéž.“

„Začínat znovu není lehké. Musíme transformovat své srdce a mysl zcela praktickým způsobem. Možná pociťujeme hanbu, to však k proměně našeho srdce nestačí. Řekl jsem mu: „Ten den jsi zabil pět nebo šest dětí? Dokážeš dnes zachránit pět nebo šest dětí? Po celém světě umírají děti následkem válek, podvýživy a nemocí. Ty stále myslíš na děti, které jsi v minulosti zabil, co však děti, které umírají teď? Stále máš své tělo, stále máš své srdce, můžeš toho udělat mnoho, abys pomohl dětem, které umírají v přítomnosti. Probuď v sobě mysl lásky a ty měsíce a roky, které ti zbývají, zasvěť pomoci dětem.“ Souhlasil, že tak učiní, a to mu pomohlo transformovat jeho vinu.“

Kdo je autor?

 

THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem.

Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.

V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiếp Hiện (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou i s realitou, rozvíjet porozumění a soucítění, a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví ke kráse světa (od krásy sněhových vloček, měsíčního svitu, po květiny), stejně jako k utrpení světa (chudobě, nemocím, zneužívání a útlaku).

V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, od roku 1973 do roku 2017 žil v exilu ve Francii. V roce 2018 se po desítkách let mohl vrátit domů, do svého kořenového kláštera ve Vietnamu. Je považován za průkopníka buddhistického učení na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějšími z nich jsou Plum Village v jihozápadní Francii a EIAB (European Institute of Applied Buddhism) v Německu.

Mohlo by Vás také zajímat

 

Od Thich Nhat Hanha jsme vydali rozsahem sympatické knížečky Bez bahna lotos nevykvete: Umění zpracovat utrpení a Štěstí: co pro ně můžeme udělat. Pro pokročilejší čtenáře, studenty meditace a zájemce o další vrstvy Thich Nhat Hanhova učení doporučujeme obsáhlejší knihu Cesta osvobození: 21 dní v plné přítomnosti.

V naší zenové řadě také najdete knížku o překonání všech kategorií Právě teď od Toni Packerové, knížku věnovanou přijetí náročných životních zkušeností Když není úniku: Umění milující laskavosti od Pemy Čhödrön nebo velmi aktuální Vědění pro nejisté časy od klasika zenu Allana Wattse.

Kdy kniha vyjde?

Vydání knihy plánujeme na léto 2020.

Na překladu se podíleli Jakub Čejka, Iva Prokopová a Šimon Grimmich.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Připravujeme: Alan Watts: Vědění pro nejisté časy
Připravujeme: Alan Watts: Vědění pro nejisté časy

(ALAN WATTS: VĚDĚNÍ PRO NEJISTÉ ČASY) „Vždy mě fascinovalo, jak nám může reverzní psychologie pomoci, když se snažíme dosáhnout nějakého…

Číst více
Připravu­jeme
Připravujeme: Ájurvéda. Život v rovnováze
Připravujeme: Ájurvéda. Život v rovnováze

  Základní kniha ájurvédy, psaná po západního čtenáře, přináší poznání jak díky vyladění stravy a každodenních rituálů dosáhnout fyzické, emocionální…

Číst více
Připravu­jeme
Připravujeme: Ženy plují na sever
Připravujeme: Ženy plují na sever

Sedmdesátiletá autorka Mary Pipher úročí své zkušenosti dcery, sestry, matky, babičky, pečovatelky, klinické psycholožky a kulturní antropoložky a píše pro…

Číst více
Připravu­jeme