Logo

Literatura poznání

9788027108947

Nalezení vnitřního míru a štěstí

20.5.2019

Název: Štěstí

Podtitul: Co pro ně můžeme udělat

Autor: Thich Nhat Nanh

Nakladatelství: Alferia

Rok vydání: 2019

Počet stran: 208

V anotaci se dozvíme, že se jedná o návodnou knihu, kde se seznámíme s řadou praktických cvičení, která autor sbíral více než 60  let. Oblíbený učitel buddhismu sestavil tuto učebnici / cvičebnici plného vědomí(mindfulness), ze které mohou čerpat jak nováčci, tak pokročilí.

Autor knihy Štěstí THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem. Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.

Thich Nhat Hanh , zdroj obr.: The Ecologist

„Netrpíte proto, že jsou věci pomíjivé. Trpíte, proto, že věci jsou pomíjivé, jenomže vy o jejich pomíjivosti nevíte.“

Thich Nhat Hanh

 

Nakladatelství Alferia vydala rozměry sice malou knížečku (cca 12 x 16 cm – vejde se i do menší kabelky), ale pokud se věnujete mindfulness, některé ze stezek buddhismu či jakémukoli konceptu seberozvoje, bude pro vás velkým přínosem. Já jsem nadšená zejména z toho, že jsem konečně objevila knihu, kde jsou zcela na prvním místě praktické rady a cvičení. A navíc taková, která jsou dokonale vyzkoušená a prověřená časem (hooodně dlouhým časem). Teorie najdeme v každé obdobné publikaci dost a dost, ale praxe již méně. A ta je přece mnohem cennější pro každého, kdo to s mindfulness myslí doopravdy. Protože všichni víme, že jedna věc je mít dostatek informací a věc druhá je umět tyto informace uplatnit ve svém denní rutině a právě o toto se kniha snaží: předložit návrhy toho, jak lze (s trochou cviku) žít vědomě.

Knížka je členěna do 6 kapitol, které se věnují každodenním činnostem, ve kterých je možné a zároveň prospěšné „žít přítomný okamžikem – být vědomý“. Např.: Vědomé dýchání, meditace v chůzi, praktická cvičení během jídla, fyzická cvičení apod.

„… sedět a nic nedělat se většině z nás nezdá příliš snadné. Jsme zvyklí neustále něco dělat. Potřebujeme trénovat, abychom byli schopní sedět a užívat si sezení, nic nedělat a vychutnávat si nic nedělání.“ (str. 28)

Přebal knihy se mi nelíbí a rozhodně by mě na první pohled neupoutal. Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodla, že v obrázku vidím plátek ananasu, ale co touto symbolikou autor ilustrace myslel, fakt netuším…

V knize pro mě byla největší novinkou tzv. „Mírová smlouva“, jejíž vzor je v knížečce uvedený. Jedná se o nástroj, pro udržení harmonie ve vztahu a partneři se v podstatě svým podpisem zaváží, že se navzájem budou respektovat a nebudou si ubližovat. Dále se mi líbí uvedení uvědomění si přítomnosti okamžiku do fyzického cvičení – pokud to zkusíte, zjistíte, že prožitek i užitek z pohybu je zcela jiný, než když cvičíme „normálně“ a myslíme při tom na všechno možné, jen ne na to, co právě vnímá naše tělo.

Bez bahna lotos nevykvete
Mohlo by vás zajímat:
Bez bahna lotos nevykvete
Více informací o knize

Summa summarum

Knížka je skutečně inspirativní a svým obsahem originální publikací: nejedná se o žádný kompilát informací, ale o původní zdroj praktických rad a cvičení vycházející z buddhismu a dlouhodobého praktikování vědomého žití. Knížku doporučuji každému, kdo se snaží jít cestou mindfullnes či buddhismu.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 91%

Káťa Moravcová na blogu Kniha za knihou

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Skoro všechny pochoutky nám vyrábějí mikrobi
Síla přírodní fermentace – vázané vydání

Recenze Evy Hauserové z Permakultury (CS) ke knize Síla přírodní fermentace: Vždycky mě fascinoval svět miniaturních bytostí, které dovedou měnit…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Žít s Aktivní nadějí
Aktivní naděje

Svět se nezvratně řítí do záhuby a lidstvu už není pomoci. Ať už se s tímto názorem ztotožňujete, hledáte recept…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek