Logo

Literatura poznání

Představujeme: Čung-jüan čchi-kung

22.4.2021

Po sedm tisíc let
oblast Čung-jüan ukrývala tajné nauky.
Nejprve zpřístupnila šaolinské kung-fu,
potom tchaj ťi čchüan –
a celý svět jimi byl fascinován.

Nyní světu odhaluje
nejefektivnější systém
pro uzdravování,
léčení a osobní rozvoj –
Čung-jüan čchi-kung.

Přijměte ho!

 

Co je Čung-jüan čchi-kung?

Čung-jüan (Zhong Yuan) je rovina v centrální části Číny, geografický název oblasti, kde před více než 7 tisíci lety vznikl tento směr čchi-kungu. Kdysi se tak jmenovala velmi velká provincie v centru Číny v oblasti řeky Chuang Che, známé také jako Žlutá řeka – říká se jí tak kvůli žluté barvě jejích vod. Tisíce let se podél jejích břehů rozkládalo starodávné osídlení Číňanů a právě tato oblast se považuje za kolébku čínské národnosti a čínské kultury. Rovina je ohraničena vysokými horami s množstvím jeskyň. Osídlení v horách se datují na více než sedm tisíc let. Na nejméně dostupných místech vyrostly posvátné stavby a následně kláštery a chrámy.

Věří se, že právě tam, v horských oblastech, se zrodil systém Čung-jüan čchi-kung. Traduje se, že tento systém existoval už před sedmi tisíci lety – dlouho před vznikem světových náboženství a dalších směrů čchi-kungu.

Systém Čung-jüan čchi-kung je velmi rozsáhlý a právem patří k celostním systémům. Zahrnuje všechny aspekty lidského bytí – vzdělávání, rozvoj, samoregulaci, ozdravování, léčení, filozofickou koncepci vzniku a vývoje vesmíru i místo člověka jakožto součásti tohoto světa. A právě díky síle své úplnosti a univerzálnosti a také díky propracovaným metodám výuky a tréninku mnohé jeho části ještě stále patří k „tajným znalostem“, nedostupným pro široké vrstvy populace. Ale to, co je již známo, umožňuje rozšířit vědomí a znovu spatřit sebe a své místo ve světě, vytrhnout se za hranice vnímání člověka jakožto obyvatele Země a poznat sám sebe jako vesmírnou bytost v procesu neustálého vzestupu v evolučně se rozvíjejícím světě.

Pasáže z knihy

„V systému Čung-jüan čchi-kung je tento cvik jedním z nejdůležitějších a jeho různé podoby se praktikují na čtyřech stupních. Říká se mu Velký strom.

Odedávna se lidé zamýšlejí nad otázkou, proč lidský život končí v 60, 70, 80 letech. Málokdo se dožije 90 let. A skoro nikdo nepřekročí hranici 100 let.

Mluvili jsme o tom, že čchi-kung může prodloužit délku života. Ale k tomu, abychom žili déle, je nezbytné být zdravý. A co to znamená „žít déle“? Jak dlouho můžeme žít? Když jednoduše řekneme, že bychom měli žít déle, tak to není úplně přesné. Určujícími jsou jiné faktory. Například, nyní je vám padesát let a po cvičení čchi-kungu se cítíte na dvacet. Z tohoto úhlu pohledu můžeme říci, že jste omládli. A pokud je vám dvacet let a vypadáte na padesát, tak v tom případě nelze mluvit o tom, že je vám skutečně dvacet let. Můžeme posuzovat věk člověka nejen podle prožitých let, ale také z pohledu rezerv životní energie. Někdy skutečný věk ani neznáme a mluvíme o množství životní energie.

Dnes vědci z celého světa došli k závěru, že délku života lze určit podle míry pohlavní potence. Právě toto, a nikoli věk a vnější vzhled, vypovídá o tom, zda je člověk starý nebo ne. Do dvanácti let u většiny lidí tyto funkce ještě nejsou, potom se objevují a někde kolem padesáti let začínají pohasínat. Tehdy říkáme, že tento člověk už není mladý. Ale při praktikování čchi-kungu je možné se cítit mladý ještě v osmdesáti letech. V reálném životě se vše děje trochu jinak. U velmi mnoha lidí, kterým je lehce přes třicet, jsou pohlavní funkce oslabené. Při praktikování čchi-kungu se začínají rychle obnovovat, člověku se navyšuje síla a energie, zlepšuje se zdraví…

A jak dosáhnout dlouhověkosti, jak prodloužit život?“

ČCHI-KUNG V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ: JAK CVIČIT PO CELÝ DEN

 1. Když se ráno probudíte, položte si ruce na oblast spodního tan-tchienu a zkoncentrujte v něm čchi. Délka je 3-5 minut.
 2. Otevřete kanály na prstech rukou a nohou.
 3. Pak si zacvičte Velký strom. Pokud máte dost času, tak i s přípravnými cviky, pokud máte jen omezený čas, tak pouze Velký strom. Pokud je času hodně málo, tak můžete před oknem přijmout čchi z okolního prostředí.
 4. Při jídle můžete praktikovat přeměnu jídla.
 5. Cestou do práce, do obchodů, za svými činnostmi, můžete praktikovat čchi-kung při chůzi.
 6. V dopravě můžete praktikovat Malý nebeský kruh, Přeměnu čchi, nebo Velký strom bez zapojení rukou.
 7. Za volantem auta lze cvičit Přeměnu čchi.
 8. V práci, pokud máte sedavé zaměstnání, nejprve zaměřte pozornost na spodní tan-tchien, prociťte v něm horkou kuličku a pak začněte s prací. Periodicky přepínejte pozornost na spodní tan-tchien: „Zdá se, že je, zdá se, že není“. Je také možné provádět Malý nebeský kruh. Pokud musíte stát, můžete cvičit Malý nebeský kruh nebo Velký strom bez zapojení rukou.
 9. Před televizní obrazovkou je dobré praktikovat Přeměnu čchi.
 10. Večer před spaním otevřete kanály na prstech a nohou, 5-10 minut praktikujte Přeměnu čchi. Vsedě, v pohodlné pozici s rovnými zády a zavřenýma očima, se snažte vidět před vnitřním zrakem ve spodním tan-tchienu horkou červenou kuličku.
 11. Lehněte si na záda, a pokud je to nutné, zabývejte se léčebnými cviky. Je možné „spustit“ Malý nebeský kruh nebo položit ruce na spodní tan-tchien a v takovém stavu usnout.

Kdo jsou autoři?

Sü Ming-tchang (Xu Mingtang)

Velmistr čchi-kungu. Profesor tradiční čínské medicíny (TČM), autor metody Image Medicine (medicíny obrazů mysli), zakladatel a ředitel Pekingského výzkumného institutu „Kundawell“ (ČLR), viceprezident Světové akademické společnosti léčebného čchi-kungu, zakladatel a prezident Mezinárodního charitativního fondu „Mingtang“, hostující profesor Univerzity TČM v Kuang-si (Guangxi, ČLR), autor mnoha knih a vzdělávacích materiálů o čchi-kungu a Čínské Image Medicine.

Narodil se v provincii Che-nan (Henan) v rodině známého chirurga. Vystudoval univerzitu v Si-anu (Xian) v oboru inženýr programátor, doktorát získal na univerzitě v Pekingu. Absolvoval dvouletou stáž v americkém centru moderní výpočetní techniky, pracoval v laboratoři programování čínské akademie věd a byl vedoucím specialistou v Institutu výzkumu zvláštních schopností člověka.

Od raného dětství se věnoval wu-šu (wushu) a poté čchi-kungu (qigong). Mnoholetá praxe, obrovská houževnatost a vrozený talent, umožnili mistru Sü Ming-tchangovi v neuvěřitelně krátké době dosáhnout mistrovství v čchi-kungu, a projít výukou u mnoha vynikajících čínských učitelů a odborníků. Souběžně s hlavní specializací studoval tradiční čínskou medicínu a již od třetího ročníku pracoval v nemocnici jako odborník na diagnostiku.

Vede semináře a demonstruje léčebně-ozdravné metody Čung-jüan čchi-kung (Zhong Yuan Qigong) a Léčení obrazy mysli (Image Medicine, pozn. překladatele) v různých státech světa. Zabývá se výzkumem těžkých a neléčitelných onemocnění a hledáním jejich příčin, účastní se mezinárodních konferencí, včetně Kongresu USA, kde prezentuje výsledky výzkumné činnosti a léčení.

 

Tamara Ivanovna Martynovová

Tamara Ivanovna Martynovová, kandidátka technických věd, vedoucí Kyjevského centra Čung-jüan čchi-kung (ČJČ), spoluzakladatelka Celoukrajinské asociace ČJČ, spoluautorka knih, videí a výukových programů tohoto směru. Vystudovala Kyjevský polytechnický institut, v letech 1969 – 1998 pracovala v Institutu elektrického svařování E. O. Patona Ukrajinské akademie věd. Současně s hlavním zaměstnáním absolvovala v letech 1980 – 1981 výuku na kurzech parapsychologie na Institutu psychologie ukrajinské akademie věd, několik let byla členem představenstva vědecko-technické společnosti specialistů v radiotechnice, elektronice, a komunikace A. Popova a vedla kurzy rozšířeného vědomí.

V roce 1991 se seznámila s Mistrem Sü Ming-tchang a školou Čung-jüan čchi-kung. Tato škola si jí podmanila svými jasnými a logickými závěry a stala se proto první organizátorkou a překladatelkou přednášek a seminářů Mistra na Ukrajině a v Rusku. V roce 1995 založila Kyjevskou asociaci čchi-kungu a do roku 2003 stála v jejím čele. Od roku 1993 vyučuje Čung-jüan čchi-kung v různých státech světa. Od roku 1998 je stálým účastníkem každoročních mezinárodních retreatů v Šao-linu (Shaolin).

Kdy kniha Čung-jüan čchi-kung vychází?

České vydání knihy Čung-jüan čchi-kung připravujeme na léto 2021. Přeložil ji Petr Kochlík. Česká obálka je od Lenky Blažejové.

Kniha obsahuje kapitoly z teorie i praxe prvního stupně čchi-kungu včetně náčrtků a obrázků.

Formát B5, šitá vazba.

 

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Skoro všechny pochoutky nám vyrábějí mikrobi
Síla přírodní fermentace – vázané vydání

Recenze Evy Hauserové z Permakultury (CS) ke knize Síla přírodní fermentace: Vždycky mě fascinoval svět miniaturních bytostí, které dovedou měnit…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Kolotoč slastí
Vědění pro nejisté časy

🎧 Audio verze 🎧  Lidská touha je neukojitelná. Po slasti prahneme natolik, že se jí nikdy nedokážeme nabažit. Stimulujeme své smyslové…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Slow fashion. Módní revoluce
Představujeme: Slow fashion. Módní revoluce

SLOW FASHION: Jako reakce na jeden z problémů dnešní doby, tzv. fast fashion (= spotřební, nekvalitně ušitá, jednosezónní móda, často…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek