Logo

Literatura poznání

9788027124497

Představujeme: Jin jóga

12.2.2020

 

Jin jóga je součástí tradice hatha jógy. Ve své moderní podobě kombinuje jin jóga prvky indické jógy a čínských taoistických cvičení se západní vědou o zdraví, aby přispívala ke zlepšení stavu organismu na mnoha úrovních. Důraz je kladen na dlouhé pasivní držení pozic vytvářející tlak na hluboké pojivové tkáně, čímž jin jóga mobilizuje a posiluje klouby, vazy a hluboké fasciové tkáně.

Rozšířené vydání kromě seznámení s teorií i praxí jin jógy přináší fotografie a ilustrace jednotlivých pozic.

Řekli o knize

Jin jóga je v dnešní náročné a složité době velmi potřebná. Nabízí způsob, jak zapomenout na představy o tom, jací bychom měli být, a pomoci návratu sami k sobě, do míst, kde se může odehrát skutečné léčení. Bernie Clark sepsal úžasného průvodce historií, teorií i praxí jin jógy. Doporučuji ho nejen těm, kdo se věnují přímo jin józe, ale všem, kdo se zabývají nějakou formou jógy.“

Biff Mithoefer, učitel jin jógy

Jin jóga, ucelený průvodce teorií i praxí je jednou z nejlepších publikací o józe na trhu.“

Paul Grilley, autor knih o józe

Co je jin jóga?

Moderní jóga je hluboce zakořeněna ve východním mysticismu, v devatenáctém století byla opepřena gymnastikou a zápasením a postupně nabrala podobu vyhovující západní mentalitě. Dnešní jóga praktikovaná na Západě je naprosto jedinečná a v historii nemá obdoby: cvičíme západní jógu kvůli účinkům, které si my zápaďané přejeme. Nejsou to účinky ledajaké a právě jimi se tato kniha bude zabývat. Pokud už jógu nějaký čas cvičíte, možná zjistíte, že jste praxi zakoušeli jenom z poloviny a dostupných prospěšných účinků jste vnímali jenom omezenou část.

Tou druhou polovinou je totiž jin jóga. Většina dnešních proudů jógy jsou dynamická, aktivní cvičení, která pracují pouze s polovinou našeho těla, tou svalovou, tj. s „jangovými“ tkáněmi. Jin jóga nám dává možnost procvičit i tu druhou polovinu, hlouběji umístěné „jinové“ tkáně v podobě vazů, kloubů, fasciálních sítí nebo i kostí. Všechny tkáně našeho těla jsou důležité a potřebují péči, abychom dosáhli optimálního zdravotního stavu a vitality.

Procvičovat klouby?! Není to nebezpečné? Ano i ne. Záleží na tom, jak to děláme — můžeme bezpečně procvičovat i klouby, pokud na to jdeme s rozumem. Pokud s nimi budeme pracovat chybně, rozhodně si můžeme ublížit, ale to platí o jakémkoli cvičení.

Když řekneme, že jin jóga představuje onu druhou polovinu, že působí na hlubší tělesné tkáně, jsme teprve na začátku obsáhlého vymezení toho, čím vším vlastně jin jóga je. Nejprve je třeba podívat se na definice základních principů polarity jin i jógy jako takové, abychom pochopili obecné záměry jógového cvičení a následně mohli prozkoumat specifické účinky a postupy vlastní jin józe.

Existuje bezpočet důvodů, proč se do praktikování jógy pustit — dosažení optimálního fyzického zdraví je pouze jedním z nich. Mnoho lidí v józe hledá úlevu od stresu, který jim život přináší. Jiní chtějí prohloubit svou meditační praxi nebo prostě jen umět přítomněji prožívat každodenní koloběh. Jak sami zjistíte, jóga obecně a jin jóga zvlášť mají blahodárné fyzické, mentální, emoční a energetické účinky, a pro některé nabízejí i duchovní posun. Jaký přínos bude mít praxe pro vás, do značné míry závisí na vašem záměru.

To, jak cvičíte, je zrovna tak důležité jako to, co cvičíte. Život má své jinové stránky a jangové stránky. Praxe jógy má rovněž své jinové a jangové zřetele, které se projevují daleko nad rámec konkrétních pohybů a pozic prováděných při cvičení. Jin je poddajný, odevzdaný a pečující. Dokonce i během aktivního, upoceného jangového cvičení si můžeme osvojit jinovou vnímavost, která nám dovolí z naší praxe získávat mnohem více. I při aktivním jangovém životním stylu můžeme přijmout jinový postoj smíření, který nám pomůže cítit upřímnou spokojenost.

Jin jóga může sloužit ke stejným cílům a účelům jako jakákoli jiná jógová škola. Budeme sice cvičit jinak, ale největší roli hraje to, jak ke cvičení přistupujeme. Důvody, proč se józe věnovat, opravdu závisejí hlavně na tom, jaký je náš osobní, konkrétní záměr. Když budete mít o účincích jin jógy dobrý přehled, můžete si díky tomu ujasnit, čím pro vás onen záměr je.

Některým studentům tento styl jógy zpočátku připadá poněkud nudný, pasivní nebo příliš jemný, ale záhy přijdou na to, že kvůli dlouhému setrvávání v ásanách může představovat docela výzvu. Jin jóga je prostá, ale to neznamená, že je snadná. V pozicích můžeme zůstávat minutu, ale klidně i dvacet!

Kdo je autor?

BERNIE CLARK (*1953) se věnuje učení jógy a meditace od roku 1998. Vystudoval přírodní vědy na Univerzitě ve Waterloo a svoji vášeň pro jógu kombinuje s vědeckým přístupem a snahou porozumět tomu, jak věci fungují. Žije v Britské Kolumbii v Kanadě.

Bernie Clark rád hloubá nad vším, co ho fascinuje, a ještě raději své poznatky předává dále. Už jako dítě zapáleně zkoumal svět a jeho zákonnitosti a jako mladík se s oblibou zamýšlel nad otázkami mysli a duše. Tato zdánlivě protichůdná záliba ve vědě i duchovnu formovaly jeho životní filozofii i v dospělosti. Rozkročený mezi obchodním světem vesmírných a počítačových technologií a sférou meditace a jógy hledá mosty mezi východním a západním pojetím reality. Své zkušenosti a zjištění zúročuje jak při výuce, tak psaní knih, a to s nadějí, že tím ostatním souputníkům s totožnými zájmy ušetří namáhavý podrobný výzkum a přitom podnětnou formou předloží, čeho se dopátral.

Bernie Clark má vysokoškolský titul z oboru přírodních věd a už třicet let působí coby vedoucí pracovník v odvětví špičkových technologií a kosmického průmyslu. V sedmdesátých letech minulého století se vydal cestou meditace a v devadesátých letech začal vyučovat jógu. Několikrát ročně pořádá jógové instruktorské kurzy v kanadském Vancouveru. Bernieho aktivity můžete sledovat na jeho webové stránce www.YinYoga.com, kde se lze mimo jiné přihlásit k odběru elektronického zpravodaje YinSights.

 

Kdy kniha Jin jóga vychází?

Kniha Jin jóga vychází 18.3. 2020 v rámci Jógové řady. Přeložil ji Vojtěch Ettler. Autorkou české obálky je Lenka Blažejová.

Kde knihu Jin jóga můžu zakoupit?

Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže:

Jin jóga
Mohlo by vás zajímat:
Jin jóga
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek