Logo

Literatura poznání

9788027121083

Představujeme: Slow fashion. Módní revoluce

2.3.2021

SLOW FASHION:

Jako reakce na jeden z problémů dnešní doby, tzv. fast fashion (= spotřební, nekvalitně ušitá, jednosezónní móda, často ušitá ve vykořisťujících podmínkách, nezřídka za využití dětské práce někde ve třetím světě) narůstá stále větší počet příznivců slow fashion (= kvalitní, etické, udržitelné módy, oblečení se stává investicí a spotřebitelé svým nákupem dávají hlas více férovému a udržitelnějšímu způsobu života).

Kniha Slow fashion: Módní revoluce sleduje příběh mladé fashion bloggerky, která se vydala na cestu od spotřební, nekvalitní módy k více uvědomělému budování šatníku. Co na cestě zjistila, sdílí čtivým a přitom promyšleným způsobem se čtenáři.

Komu je kniha určená?

Kniha je vhodná pro všechny, kdo mají pocit, že mají příliš mnoho oblečení a zároveň si ráno nedokážou vybrat, co na sebe. Pro ty, kdo chtějí investovat na kvalitnějšího oblečení, ale neví, jak ho poznat a jak ho vybírat. Pro ty, kdo mají pocit, že si nemohou dražší oblečení dovolit. Pro ty, kdo mají problém zabalit si na dovolenou. Pro ty, kdo si nechtějí kupovat oblečení na jednu sezónu. Pro ty, kdo chtějí mít pořádek ve skříni. Pro ty, kdo chtějí najít nebo vycizelovat vlastní styl. Pro ty, kdo nechtějí podléhat tlaku spotřebního oblečení.

Pokud:

 • se cítíš zaplavená množstvím svého oblečení, přetékajícího i mimo přeplněnou skříň a nemáš si co obléknout,
 • chtěla bys investovat do kvalitnějšího oblečení, ale nevíš, kde ho hledat a jak ho poznat,
 • zdá se ti, že nemáš na dražší oblečení,
 • s pláčem si balíš věci před odjezdem z domova,
 • máš omezený rozpočet a nechceš vyhazovat za oblečení, které nepřežije jednu sezónu,
 • hledáš svůj vlastní styl,
 • neumíš udržet pořádek ve skříni,
 • se pokoušíš bránit drzému marketingu oděvních obchodů,
 • hledáš způsob, jak prodloužit životnost svých oblíbených věcí,
 • chtěla by ses naučit plánovat nákupy,
 • prahneš po osvobození z bludného kruhu rychle se měnících trendů a impulzivních nákupů,

tato knížka je pro tebe. Jestliže si kladeš tyto otázky a jsi frustrovaná tím, co teď nosíš – začti se. Moc ráda ti pomohu projít všemi kroky třídění tvého šatníku. Nemám ráda tlachání na prázdno, věnujme se proto konkrétním věcem. Ujišťuji tě, že když si osvojíš všechny moje triky, nebudeš se už nikdy chtít vrátit ke starým zvykům.

Co je rychlá móda?

Plošné reklamní kampaně nás mají přesvědčit, že je nutné stále doplňovat a zvětšovat náš šatník, protože jen tak jsme schopni sledovat módu. Armády lidí pracují nad tím, aby se nám oblečení co nejrychleji znudilo. Loňský zimní kabát, ačkoliv je stále ve skvělé kondici a je opravdu teplý, už se k ničemu nehodí – má loňský módní áčkový střih a la šedesátá léta, během toho roku na přehlídkových molech i v prodejních vitrínách kralovaly kožíšky ve stylu hippie. Na svoje volné kozačky se už nemůžeš ani podívat – tento podzim nás z každé strany atakují rock´n´rollové botky s kováním a přezkami. Nedovedeš si představit začátek léta bez nejméně několika nových šatů a prázdniny ve starých plavkách se ti zdají být tak nějak méně vzrušující.

Činnost výrobců oděvů podporují barevné časopisy, které jsou navzájem provázány reklamními smlouvami. Z lesklých stran časopisů se na tebe usmívají perfektní modelky v promyšleném outfitu. Následují je rozhovory budující obraz úspěšné ženy, jejíž povinné atributy jsou kabelka s monogramem slavného návrháře a pár lodiček na vysokém podpatku, v této sezóně absolutně nezbytných a navíc vytvořených z lisované kůže se vzorem šupin v barvě nude, s důvtipně oddělenou vrchní částí bot od červených podrážek.

Kniha obsahuje:

tipy na vytvoření udržitelného šatníku — tipy, jak poznat kvalitní oblečení – rady, jak nakupovat v second-handech – rozhovor s dámskou krejčovou o úpravách oblečení — tipy, jak se o oblečení starat

Kdo je autorka?

JOANNA GLOGAZA (*1989) je mladá bloggerka a influencerka. Zabývá se tématy slow fashion, slow life a optimalizací každodennosti. Po sedm let provozovala vlastní malou úspěšnou značku s oblečením zaměřenou na pyžama a noční košilky. Napsala tři bestsellerové knihy o slow přístupu k módě a k životu. Žije ve Varšavě a u Baltského moře, kde momentálně rekonstruuje starou farmu.

Blog autorky o slow fashion a slow life: https://joannaglogaza.com/

Instagram autorky: https://www.instagram.com/joannaglogaza/

Provedení:

K slow obsahu patří i promyšlená slow forma: Hlavní text knihy je vytištěný na krémovém papíře a kapitoly vzadu v sekci „Příručka“ jsou graficky odlišené volbou jasně bílého papíru. Obálka je vytištěná na papíru Mohawk, což je papír vyrobený za využití větrné energie.

Kdy kniha Slow fashion vyšla?

Titul Slow fashion vyšel 21. dubna 2021. Přeložila ho Soňa Nováková. Grafický design českého vydání je od Marcely Vorlíčkové.

Kde knihu Slow fashion koupím?

Knihu Slow fashion najdete v knihkupectvích a online přes odkaz zde:

Slow fashion
Mohlo by vás zajímat:
Slow fashion
Více informací o knize

 

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek