Logo

Literatura poznání

Připravujeme: Slow fashion. Módní revoluce.

22.7.2020

SLOW FASHION:

Jako reakce na jeden z problémů dnešní doby, tzv. fast fashion (= spotřební, nekvalitně ušitá, jednosezónní móda, často ušitá ve vykořisťujících podmínkách, nezřídka za využití dětské práce někde ve třetím světě) narůstá stále větší počet příznivců slow fashion (= kvalitní, etické, udržitelné módy, oblečení se stává investicí a spotřebitelé svým nákupem dávají hlas více férovému a udržitelnějšímu způsobu života). Kniha Slow fashion: Módní revoluce sleduje příběh mladé fashion bloggerky, která se vydala na cestu od spotřební, nekvalitní módy k více uvědomělému budování šatníku. Co na cestě zjistila, sdílí čtivým a přitom promyšleným způsobem se čtenáři.

Komu je kniha určená?

Kniha je vhodná pro všechny, kdo mají pocit, že mají příliš mnoho oblečení a zároveň si ráno nedokážou vybrat, co na sebe. Pro ty, kdo chtějí investovat na kvalitnějšího oblečení, ale neví, jak ho poznat a jak ho vybírat. Pro ty, kdo mají pocit, že si nemohou dražší oblečení dovolit. Pro ty, kdo mají problém zabalit si na dovolenou. Pro ty, kdo si nechtějí kupovat oblečení na jednu sezónu. Pro ty, kdo chtějí mít pořádek ve skříni. Pro ty, kdo chtějí najít nebo vycizelovat vlastní styl. Pro ty, kdo nechtějí podléhat tlaku spotřebního oblečení.

Pokud:

 • se cítíš zaplavená množstvím svého oblečení, přetékajícího i mimo přeplněnou skříň a nemáš si co obléknout,
 • chtěla bys investovat do kvalitnějšího oblečení, ale nevíš, kde ho hledat a jak ho poznat,
 • zdá se ti, že nemáš na dražší oblečení,
 • s pláčem si balíš věci před odjezdem z domova,
 • máš omezený rozpočet a nechceš vyhazovat za oblečení, které nepřežije jednu sezónu,
 • hledáš svůj vlastní styl,
 • neumíš udržet pořádek ve skříni,
 • se pokoušíš bránit drzému marketingu oděvních obchodů,
 • hledáš způsob, jak prodloužit životnost svých oblíbených věcí,
 • chtěla by ses naučit plánovat nákupy,
 • prahneš po osvobození z bludného kruhu rychle se měnících trendů a impulzivních nákupů,

tato knížka je pro tebe. Jestliže si kladeš tyto otázky a jsi frustrovaná tím, co teď nosíš – začti se. Moc ráda ti pomohu projít všemi kroky třídění tvého šatníku. Nemám ráda tlachání na prázdno, věnujme se proto konkrétním věcem. Ujišťuji tě, že když si osvojíš všechny moje triky, nebudeš se už nikdy chtít vrátit ke starým zvykům.

Co je rychlá móda?

Plošné reklamní kampaně nás mají přesvědčit, že je nutné stále doplňovat a zvětšovat náš šatník, protože jen tak jsme schopni sledovat módu. Armády lidí pracují nad tím, aby se nám oblečení co nejrychleji znudilo. Loňský zimní kabát, ačkoliv je stále ve skvělé kondici a je opravdu teplý, už se k ničemu nehodí – má loňský módní áčkový střih a la šedesátá léta, během toho roku na přehlídkových molech i v prodejních vitrínách kralovaly kožíšky ve stylu hippie. Na svoje volné kozačky se už nemůžeš ani podívat – tento podzim nás z každé strany atakují rock´n´rollové botky s kováním a přezkami. Nedovedeš si představit začátek léta bez nejméně několika nových šatů a prázdniny ve starých plavkách se ti zdají být tak nějak méně vzrušující.

Činnost výrobců oděvů podporují barevné časopisy, které jsou navzájem provázány reklamními smlouvami. Z lesklých stran časopisů se na tebe usmívají perfektní modelky v promyšleném outfitu. Následující rozhovory budují obraz úspěšné ženy, jejíž povinné atributy jsou kabelka s monogramem slavného návrháře a pár lodiček na vysokém podpatku, v této sezóně absolutně nezbytných a navíc vytvořených z lisované kůže se vzorem šupin v barvě nude, s důvtipně oddělenou vrchní částí bot od červených podrážek. Do této marketingové hry se také nechaly vtáhnout dokonce blogerky.

Kniha obsahuje:

tipy na vytvoření udržitelného šatníku — tipy, jak poznat kvalitní oblečení – rady, jak nakupovat v second-handech – rozhovor s dámskou krejčovou o úpravách oblečení — tipy, jak se o oblečení starat

Kdo je autorka?

Joanna Glogaza (*1989) je bloggerka a majitelka obchodu s oblečením. Vystudovala obor Předvídání módních trendů a z hromadičky nekvalitního impulsivně zakoupeného oblečení se stala propagátorkou vědomého přístupu k oblečení. Má vlastní malý úspěšný slow byznys s oblečením (pyžama a noční košilky) a funguje jako autorita přes slow fashion, slow life a optimalizaci každodennosti. Napsala tři bestsellerové knihy zabývající se odproštěním od věcí. Žije ve Varšavě.

Blog autorky o slow fashion a slow life: https://joannaglogaza.com/

Instagram autorky: https://www.instagram.com/joannaglogaza/

Kdy kniha vyjde?

Titul Slow fashion připravujeme na jaro 2021. Překládá ho Soňa Nováková.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Představujeme: O věrnosti
Představujeme: O věrnosti

„Osamělost sexuální aktivitou zahnat nelze. Sexem se neuzdravíte. Musíte se naučit, jak být v pohodě sami se sebou, a zaměřit…

Číst více
Článek
Připravujeme: AUDIOKNIHA Revoluce jednoho stébla slámy
Připravujeme: AUDIOKNIHA Revoluce jednoho stébla slámy

Brzy si budete moci slova moudrého japonského farmáře Masanoby Fukuoky nejen přečíst, ale i poslechnout! Na leden 2021 chystáme audioknihu,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Připravujeme: Džiddú Krišnamúrti: Co děláte se svým životem?
Připravujeme: Džiddú Krišnamúrti: Co děláte se svým životem?

DŽIDDÚ KRIŠNAMÚRTI: CO DĚLÁTE SE SVÝM ŽIVOTEM? Kým jste? Čím jste? Co chcete od svého života? Život může být pořádně…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek