Logo

Literatura poznání

Připravujeme: Kundalini jóga jako cesta duše

2.12.2019

Co má naše páteř společného se šťastným životem? Jednoduše řečeno, všechno. Protože v ní sídlí energie naší duše, kterou můžeme kundaliní jógou probudit k aktivitě. Satya Singh, učitel kundaliní jógy známý po celém světě a autor několika knih (v češtině vyšlo: Jóga a stromy, Jógová kniha o životě a smrti), představuje toto prastaré vědění svou novou knihou Kundaliní jóga jako cesta duše.

Pomocí cviků uvedených v této knize lze uvolnit kundaliní v těle, která stoupá po jednotlivých obratlích a přináší vyléčení psychosomatických zranění a blokád usazených v tělesných strukturách.

Cesta začíná ve spodní části páteře a pokračuje všemi 26 obratli nahoru, přičemž s každým obratlem je spojena nějaké téma, úkol. Sám autor podle svých slov prošel touto cestou za 44 let své jogínské praxe, ale čtenáři knihy ji mohou zvládnout za 1044 dní, kdy praktikují každou kriju 40 dní. Cesta duše neboli „kundaliní“ po obratlích ho podle jeho vlastních slov změnila z nejistého studenta sociologie plného strachu a pocitů méněcennosti v jogína, který je šťastně ženatý, provozuje jógové studio, napsal řadu knih a vyučuje za doprovodu své kytary po celém světě.

Ke každému obratli je připojen autobiografický příběh, který ilustruje téma daného obratle. Satya líčí své někdy až mystické zážitky, které měnily jeho životní dráhu a naváděly ho na cestu jeho duše. Pro studenty kundaliní jógy, ale i jiných duchovních disciplín, je jeho cesta zahrnující rovněž odmítnutí „zkratek”, inspirující a povzbuzující. Cílem není dosáhnout „magických“ sil pomocí rychlého probuzení kundaliní, ale žít život s odvahou, jasnou myslí a chápat ho jako velký dar plný zázraků.

Na základě svých bohatých a dlouholetých zkušeností učitele a trenéra kundaliní jógy a spirituálního kouče nabízí Satya Singh inspirující cestu k úplnému vnějšímu a vnitřnímu zhojení, vyšší kvalitě života, bdělému vědomí a tělesnému zdraví.

Kniha je určena jak pro zájemce o kundaliní energii a kundaliní jógu, tak pro stávající praktikující.

Ukázka

Obratel 10

Spojený se: Slinivkou, která reguluje hospodaření těla s cukry.

Srdeční čakra: Usiluji o nezištnost.

3. pada: Cvičím se v empatii.

Afirmace: Miluji protiklady.

Cesta obratlem 10: „Cítím nezištnou lásku:“

V amsterodamském ášramu vládla pro kontakt nesezdaných mužů a žen dvě základní pravidla:

  1. Žádné vzájemné masáže
  2. Pokud je muž a žena na stejném pokoji, musí zůstat dveře otevřené (alespoň na skulinu).

Tato pravidla měla 20 mladým, zdravým, energií nabitým mužům a ženám pomoci si vztah, který chtějí navázat, dobře rozmyslet.

Kundaliní jóga je tantrická jóga (to znamená, že se „mužská a ženská energie vzájemně proplétají“). Sexualita a velká radost ze života, kterou nám umožňuje, v ní mají své důležité místo.

Jogíni se nicméně snaží omezit svou sexualitu na závazné vztahy. Jednak na základě vnímání toho, že sexuálním spojením dochází ke vzájemnému energetickému ovlivnění, které nelze ukončením vztahu jen tak beze stop  a bezbolestně smazat, takže krátkodobé sexuální kontakty zanechávají nepříjemné energetické stopy.

Za druhé, protože pouze v závazných vztazích je dostatek důvěry, aby byl umožněn prožitek hluboké jednoty, který v sexuálním vztahu hledáme. Usilujeme o „saibhang“, nezištnou lásku, které můžeme dosáhnout pouze naprostým odevzdáním. Saibhang je vztah o intenzitě, které se říká „jedna duše ve dvou tělech“, a která přináší oběma mimořádný růst.

1984: Kdo to řídí?

(Zpráva o vlastní zkušenosti k obratli 10)

„Existují různé druhy lásky: láska jak z Hollywoodu, ňuch ňuch láska, láska ve stylu „dělíme se o všechno“, slepá láska…. A pak existuje láska nekonečna, ve které všechno dáváš a nic nepotřebuješ … „

— Yogi Bhajan

Jakkoli jsem se ve Francii ještě projevoval zdrženlivě: „Jo, tak za pět let si umím případně představit manželství“, o půl roku později jsem byl naprosto „zabouchnutý“. Mezi hamburským a amsterodamským ášramem létaly v intervalu několika dní desetistránkové dopisy sem a tam.

Nyní měla přijet na návštěvu. Vypůjčil jsem si pro tuto příležitost Gurupartapsův pokoj a dveře jsem samozřejmě zavřel – jsem přece už dost starý, ne?

Seděli jsme na Gurupartapsově posteli, jediném kusu nábytku v pokoji, a vedli jsme dlouhý a nádherný rozhovor. Při něm jsem se ale, téměř aniž bych si to uvědomoval, posunoval stále blíž k ní – až do okamžiku, kdy se má levá ruka prakticky bez mé vědomé kontroly zvedla a velice pomalu se vydala na dlouhou cestu k jejím ramenům …

Přesně v této nekonečné vteřině na mně přilétl ze stropu proud vody, přesně tolik, aby mne – a jen mne – zcela promočil; ani postel nebyla mokrá.

Ruka byla ve vteřině zase dole, kouzlo okamžiku pryč, a trvalo dlouho, než jsme se byli schopni samým smíchem trochu nadechnout.

Ne, na stropě nebyla mokrá skvrna.

Ne, v hořejším pokoji nebylo umyvadlo.

A na pozdější dotaz: ne, Gurupartap nikdy nic takového nezažil. Copak by si tam jinak postavil postel?

O několik měsíců později jsme se zasnoubili na jednom tantrickém kurzu, který vedl Yogi  Bhajan v dunách u Severního moře. „Jděte a množte se“, dal nám své téměř biblické požehnání.

A nyní se uskutečnil první dotyk. Jak neuvěřitelně krásný pocit to byl, dotýkat se její tváře a turbánku, zatímco o pár stolů dál pokračovala skupina Italů ve zpěvu vícehlasých písní – nezapomenutelné!

Na dalším Festivalu jógy jsme se vzali.

Krija (k obratli 10): Zázračný oblouk

Ve stoje: nohy jsou patami u sebe, prsty na nohou ukazují ven. Paže zvedněte nad hlavu, horní část paží se lehce dotýká uší. Dlaně ukazují dopředu. Aktivujte a držte mulband. S nohama propnutýma z 95% se zakloňte z bederní páteře, včetně zapojení hrudní páteře, ramenních kloubů a krční páteře (paže se stále dotýkají uší), takže z těla vznikne oblouk.

Doba: 2 minuty

Z této pozice se pomalu předkloňte dolů (paže se stále dotýkají uší), aby se ruce dotkly podlahy. Uvolni mulband.

Nadechněte se, zadržte dech a rytmickým pohybem několikrát vtáhněte a povolte Bod středu.

Vydechněte, zadržte dech po výdechu a rytmickým pohybem několikrát vtáhněte a povolte Bod středu.

Doba: 2 minuty

Vyjděte pomalu z pozice a uvolněte se.

Cvik má intenzivní léčivé účinky a otevírá srdce.

Přípravná cvičení

 

Kočka – kráva:  Působí na ledviny a nadledvinky.

Mlýn: Působí na slepé střevo a iliosakrální kloub.

Veslování:  Působí na zádové napínače a slinivku.

Kdo je autor?

SATYA SINGH (1949, Haarlem, Nizozemsko) je diplomovaný sociolog a žák Yogiho Bhajana. Od roku 1977 se věnuje výuce jógy. Působí jako pedagog a koordinátor učitelského výcviku v Kundalini józe v Yogazentrum Hoheluft v Hamburgu. Zabývá se hudbou a také napsal řadu knih o józe a astrologii. V češtině už vyšly jeho knihy Jóga a stromy (Fontána, 2009) a Jógová kniha o životě a smrti (Elfa, 2018).

Kdy kniha vyjde?

Knihu Kundaliní jóga jako cesta duše připravujeme na zimu/jaro 2021. Z němčiny ji překládá Hana Kyralová.

Kniha obsahuje četné ilustrace obratlů a páteře a také fotografie jednotlivých jógových pozic. Formát B5, šitá vazba.

Již vyšlo

V jógové edici nakladatelství Alferia již vyšlo: Jóga podle čakerRestorativní jóga: Sestavy pro úlevu od bolesti a rovnováhu těla a duše Ájurvéda: Život v rovnováze.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Připravujeme: Džiddú Krišnamúrti: Co děláte se svým životem?
Připravujeme: Džiddú Krišnamúrti: Co děláte se svým životem?

DŽIDDÚ KRIŠNAMÚRTI: CO DĚLÁTE SE SVÝM ŽIVOTEM? Kým jste? Čím jste? Co chcete od svého života? Život může být pořádně…

Číst více
Článek
Představujeme: Síla přírodní fermentace (vázaný reprint)
Představujeme: Síla přírodní fermentace (vázaný reprint)

Oblíbený titul Síla přírodní fermentace od Sandora Katze nyní ve vázaném vydání! Objevte léčivou sílu fermentovaných potravin! Nové, vázané vydání…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Vyměň chemii za jídlo
Představujeme: Vyměň chemii za jídlo

Knížka o tom, jak jíst bez chemie a nezbankrotovat Knížka levnější než antibiotika 83 snadných receptů Ověřené na dětech  …

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek