Logo

Literatura poznání

9788027132881

Představujeme: Pema Čhödrön: Přivítejte nevítané

13.10.2021

PŘIVÍTEJTE NEVÍTANÉ: Nejnovější kniha oblíbené autorky Pemy Čhödrön nyní i v češtině.

Jak v sobě nalézt lásku ke světu, soucit a schopnost spojení s dalšími lidmi i v těch nejnáročnějších časech a situacích?

Mniška Pema Čhödrön sdílí se čtenáři své učení neodolatelným stylem plným vtipu a vhledu, ve svém vyprávění mísí moudrost i důkladně odžité reflexe. Stala se vyhledávanou učitelkou a autorkou, na kterou se obracíme v situacích Když ztrácíme půdu pod nohama – jak zní název její nejslavnější knihy (česky vyšla v roce 2002 v nakladatelství Šťastní lidé).

V knize Přivítejte nevítané sdílí zatím jinde nevyprávěné příběhy ze svého bohatého života, prosté a přitom účinné praxe i velmi dobře přístupné rady. Čtenáře učí nalézt základní dobro v nás i lidech kolem, včetně těch nejproblematičtějších, o proměně nepřízně osudu v příležitost k růstu a osvobození se od prázdných a iluzorních nálepek, které nás jen rozdělují.

Pema také čtenáře seznámí s praxí jednoduché meditace v sedu a meditace vcítění.

Ukázka z knihy

Kdysi se někdo dalajlamy zeptal, jak si má člověk udržet přesvědčení o vrozené lidské dobrotě, když je na světě tolik zla. Odpověděl mu, ať se podívá na maličké děti, které bývají téměř bez výjimky laskavé, ohleduplné, otevřené a štědré. To koresponduje s různými vědeckými studiemi, které zkoumaly, jak batolata přistupují ke světu. Když výzkumníci ukázali malým dětem fotky, na kterých jsou jiné děti šťastné nebo se chovají mile například ke zvířecím mláďatům, radostně se smály. Ale když jim ukázali výjevy, jak jsou na sebe lidé zlí nebo dětem ubližují, byly z toho nešťastné. To dokazuje, že na začátku života, ještě než v člověku zakoření řada utkvělých představ, je základním rysem lidské povahy láska. Dalajlama vysvětloval, že během toho, co vyrůstáme, se vynořují druhotné příčiny, které naši milující a otevřenou podstatu zastírají. Například když dospějeme do puberty, spousta naší nasbírané karmy uzraje způsobem, který mnohdy vyústí ve zmatek. Ale jedná se pouze o chvilková zatmění, jako když se za jasného dne přiženou mraky a zastíní slunce. Naše vrozená dobrota se neztratila a nemusíme ji od základů obnovovat. Jen ji potřebujeme účinnými metodami zase odkrýt.

Nemůžete být zároveň laskaví a přitom někoho odsuzovat. Pokud máte dobrou kamarádku, pravděpodobně dobře víte o jejích zvláštnostech. Nejspíš vás napadá, jak by mohla být šťastnější, kdyby se v určitých směrech chovala trochu jinak. Když se jí na to ovšem rozhodnete upozornit, neuděláte to nějakým bezcitným a jedovatým způsobem. Neuděláte to proto, že by s ní bylo něco bytostně v nepořádku. Uděláte to proto, že vám na ní záleží. Uděláte to, protože jste přesvědčeni, že jí to pomůže pochopit, co se děje, a to jí v konečném důsledku umožní překonat své škodlivé návyky. A pokud z vás ten láskyplný záměr vycítí, možná vás pošle pryč, ale existuje velká šance, že vskrytu bude za to, co jste jí řekli, vděčná.

Stojíme na křižovatce. Na vlastní oči vidíme, jak se po celé zeměkouli rozmáhá násilí, polarizace, ničení životního prostředí a celkové utrpení. Vypadá to, že se svět vymyká kontrole. Můžeme na tu situaci reagovat strachem, agresí a sobeckostí, nebo se k ní postavíme s důvěrou ve svou bezmeznou, otevřenou a z podstaty dobrou mysl, která je nekonečně vědomá a přitom oproštěná od přisouzených významů. Naše reakce určí, kam se svět bude ubírat. Jakožto jeho obyvatelé můžeme napomoct tomu, aby kráčel vstříc moudrosti, soucitu a laskavé péči.

Citáty z knihy

„Kdykoli se nacházíme v prostoru mezi tady a tam, kdykoli jedno skončí a my čekáme, až začne druhé, kdykoli nás to svádí k bezduchému rozptylování nebo hledání únikové cesty, můžeme se místo toho otevřít, zajímat se, počkat a být zranitelní.“

„Nejsme k ničemu předem odsouzeni, protože ať se stane cokoli, můžeme tady a teď začít dělat to nejlepší, co je v našich silách. Vždycky můžeme podniknout alespoň něco malého, čím svou obvyklou reakci pozměníme, i kdyby jen trochu. Třeba se párkrát vědomě nadechneme, na chvilku se ze situace stáhneme nebo obejdeme blok, abychom přišli na jiné myšlenky.“

„Alternativou k zápolení je cvičit se v tom, abychom v srdci unesli bolavost zranitelnosti. Díky praxi svou nervovou soustavu nakonec navykneme na to, aby se tváří v tvář pravdě, nestálosti a neřiditelné podstatě světa uvolnila. Pomalu tak začneme navyšovat svou schopnost rozpínat se namísto smršťovat a pouštět namísto lpět.“

„Druhé lidi bezvýhradně přijmeme pouze tak, že se naučíme bezvýhradně přijímat sebe — a to včetně těch zdánlivě nejzápornějších stránek. Základní dobrotu všeho živého uvidíme jen tehdy, když ji objevíme jak ve svém lotosu, tak bahně.“

„Zklamání pravidelně zažívá většina z nás, kteří jsme ve spojení se světem. Pokud se zajímáte o životní prostředí, sociální spravedlnost, vězeňskou reformu, imigrační politiku nebo obecně o dobro lidí a celé planety, velmi snadno začnete klesat na mysli.“

„Spolu s tím, jak v nás jednotlivcích poroste odolnost — jak se budeme zlepšovat v tom, abychom se udrželi při plném vědomí a neklesali na mysli —, dokážeme v náročných podmínkách zůstat pevní i po dlouhou dobu. Kapacitu na to máme všichni. Vím to z vlastní zkušenosti. Dřív jsem do bludného kruhu zoufalství upadala běžně, ale když se něco pokazí dnes, mnohaletá meditační praxe a přijatá učení mi vhánějí krev do žil. Kdykoli si všimnu, že se uzavírám, vlastně mě to trochu nadchne. Vida, šance zvrátit starý vzorec a posunout se dál! Dostat se až sem mi zabralo nějakých osmdesát let, ale vím, že když to dokážu já, dokáže to každý. Všichni začínáme na jiné úrovni nevědomosti, ale ať je náš výchozí bod jakýkoli, vždycky se můžeme zlepšit důslednou praxí.“

„Kdosi mi jednou řekl, že když nabudete vědomí, jako první odhalíte to, proč jste vlastně všechny ty roky zůstávali nevědomí. Být při vědomí znamená, že skutečně prožíváte vše, co cítíte, což mnohdy bývá velice palčivé a drásavé.“

„Soucit vůbec není záležitost náboženství,“ říká dalajlama. „Uvědomme si, že je to záležitost lidství. Je to otázka přežití lidstva.“

Řekli o knize

Nenapadá mne relevantnější kniha pro současné dění. Odnesla jsem si spoustu moudrých rad a myslím, že se mi je daří aplikovat v současné době, která vyvolává mnohé úzkosti.

— Natalie na Bookreads.com

Tuhle knihu miluju. Nabízí strategie, jak se netrápit, a tak není jen účinným způsobem boje proti polarizaci, ale pomáhá prohloubit meditační praxi bez ohledu na to, jaké s ní čtenář má nebo nemá zkušenosti.

— Lars na Bookreads.com

Přečetla jsem většinu titulů od Pemy a nemohla jsem se dočkat vydání této novinky. Moc mne potěšila! Mluví o současné turbulentní a polarizované době a dává nám naději. Skvělá kniha pro každého, kdo prochází těžkým obdobím.

– Beth na Amazon.com

 

Kdo je autorka?

 

PEMA ČHÖDRÖN je oblíbená buddhistická učitelka a mniška. Její přístupné učení a otevřenost inspiruje miliony čtenářů po celém světě a pomáhá lidem zpracovávat negativní emoce a žít v míru se světem i se sám se sebou.

Narodila se v roce 1936 v New Yorku jako Deirdre Blomfield-Brown. Prožila klidné, katolické dětství, v jednadvaceti letech se vdala a odešla studovat anglickou literaturu a učitelství na Berkeley do Kalifornie. Mnoho let pracovala jako učitelka na základní škole. Dvakrát se vdala a rozvedla, s prvním manželem má dvě děti a tři vnoučata.

Když Pemě bylo třicet pět let a procházela druhým rozvodem, který v ní vyvolal nezvladatelné vlny negativity, potkala ve Francouzských Alpách Chime rinpočheho a brzy poté se stala mniškou novickou v Londýně. Ve svých knihách a přednáškách často mluví o tom, že negativní pocity a náročné situace jsou každodenní součástí života a také o vášni k životu, kterou je skvělé nalézt. V roce 1972 potkala svého nejdůležitějšího učitele Čhögyam Trungpa rinpočheho, kterého následovala až do jeho smrti v roce 1987. V roce 1981 byla plně ordinována v čínské tradici buddhismu v Hongkongu..

Působila jako ředitelka centra Karma Dzong,v Boulderu, Colorado a vedla první klášter tibetského buddhismu určený pro mnišky a mnichy ze Západu v Gampo Abbey, v Cape Breton, Nova Scotia. Jejím záměrem je výuka meditace a její zavedení do každodenního života. Je oceňována za okouzlující a přitom zdravě ukotvený přístup, se kterým seznamuje západní publikum s tibetským buddhismem.

V současné době se věnuje přednáškové činnosti na severoamerickém kontinentu. V češtině od ní vyšly tituly Začni tam, kde jsi: průvodce soucitným životem (Šťastní lidé, 1994), Když ztrácíme půdu pod nohama (Šťastní lidé, 2002), Jak meditovat (Synergie, 2013), Místa, která vás děsí (Synergie, 2015), Žít s lehkostí v nejistotě a změně (Synergie, 2016), Když není úniku: Umění milovat sebe a tento svět (Alferia, 2020).

Kdy kniha Přivítejte nevítané vychází?

Kniha Přivítejte nevítané vyšla 7.2. 2022 v rámci Východní řady. Z anglického originálu ji přeložil Vojtěch Ettler.

 

Kde knihu Přivítejte nevítané můžu zakoupit?

Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže:

Přivítejte nevítané
Mohlo by vás zajímat:
Přivítejte nevítané
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek