Logo

Literatura poznání

9788027121861

Právě vyšlo: Cesta osvobození

18.6.2019

„I kdyby vám zbýval jeden nebo dva týdny života, pořád můžete hluboce žít v každém okamžiku svého života. Někteří lidé žijí šedesát, sedmdesát nebo osmdesát let, ale nevědí, jak žít opravdově v každém okamžiku každodenního života. Nikdy neměli to štěstí, aby se to naučili. Sedmdesát či osmdesát let nemusí znamenat mnoho. Jestliže víte, jak hluboce prožít každý okamžik každodenního života, jsou tři týdny hodně.“

O knize

Na jaře 1998 vedl vietnamský zenový mistr a mírový aktivista Thich Nhat Hanh v Burlingtonu ve státě Vermontu jedenadvacetidenní soustředění o dýchání s plným vědomím. Každodenního programu, jenž se skládal z meditací v sedě, v chůzi, jídla v tichosti, diskusí a promluv Thiche Nhat Hanha, se účastnilo čtyři sta lidí z celého světa, z nichž někteří byli již celkem znalí buddhistického učení a praxe; pro mnohé to však bylo jejich úplně první buddhistické soustředění. Díky společné praxi plného vědomí a naslouchání přednáškám Thiche Nhat Hanha byli tito lidé přeneseni z každodennosti do místa hlubokého klidu a objevili mnoho nového o životě.

Tato kniha záměrně zachovává tón a styl meditačního soustředění, včetně zvuků zvonů, přestávek k meditaci a sezení pro otázky a odpovědi. Atmosféra soustředění je tak zprostředkována čtenářům, kteří se zrovna tak dlouhého hromadného sezení účastnit nemohou. Kniha je ale i oblíbeným společníkem na různé transformační, relaxační a meditační pobyty.

Citáty

„Budeme-li se dívat s plným vědomím, uvidíme do větší hloubky.“

„Abyste začali se skupinou cvičit plné vědomí, nemusíte být učiteli dharmy. Jak už jsem řekl dříve, rádi bychom, aby s cvičením plného vědomí začali studenti na školách a universitách, neboť tak zdokonalí kvalitu svého života. Učitelé mohou vytvořit skupiny plného vědomí, aby se vzájemně podpořili a prožívali hlubší a klidnější život. Také lidé v nápravných zařízeních mohou začít cvičit plné vědomí ve skupinách, neboť tak budou méně trpět a díky cvičením zažijí ve vězení i radost – mnoho takových skupin ve vězení již cvičit začalo a sdělují nám, že cvičení plného vědomí činí život mnohem radostnějším. Všichni můžeme doma začít se skupinou cvičit plné vědomí.“

„Meditace nám pomáhá, abychom trpěli méně a abychom ve svém těle znovu nastolili klid, pevnost a harmonii, neboť jen tak můžeme pokročit na své duchovní cestě. Radost a blaženost pocházející z meditace nás v tom podporují.“

„Když si plně uvědomujete své tělo a dýchání, stává se vaše tělo předmětem vašeho plného vědomí. To znamená, že se stává plným vědomím.“

O autorovi

THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem.

Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.

V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiếp Hiện (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou i s realitou, rozvíjet porozumění a soucítění, a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví ke kráse světa (od krásy sněhových vloček, měsíčního svitu, po květiny), stejně jako k utrpení světa (chudobě, nemocím, zneužívání a útlaku).

V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, od roku 1973 do roku 2017 žil v exilu ve Francii. V roce 2018 se po desítkách let mohl vrátit domů, do svého kořenového kláštera ve Vietnamu. Je považován za průkopníka buddhistického učení na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějšími z nich jsou Plum Village v jihozápadní Francii a EIAB (European Institute of Applied Buddhism) v Německu.

Přeložila Iva Prokopová.

Vyšlo v červnu 2019.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek