Logo

Literatura poznání

9788027113958

Představujeme: Sebepéče pro pečující. Průvodce vědomou péčí

21.5.2021

Jak pečovat o sebe, když jsem pečující osoba?

Potřebná kniha o tématu, které zatím není v češtině moc pokryté. O potřebné je u nás nakonec docela dobře postaráno, ale pečující osoby jsou často na pokraji vyhoření. Průvodce této kanadské autorky pomáhá v komplikovaných modelových situacích: jak a kdy si říci o pomoc, co dělat, když vám dochází síly nebo láska a jak poznat, že už je čas si dát pauzu. Obsahuje: konkrétní případy, sebeevaluační testy, příběhy ze života, cvičení a aktivity, strategie.

Komu je kniha Sebepéče pro pečující určena?

Knihu Sebepéče pro pečující ocení pečující osoby na profesionální i osobní úrovni. Pokud jste pečující osoba v rámci své rodiny, nebo je péče náplní vaší profese je to kniha pro vás.

Kanadská autorka Lise Leblanc čerpá z osobní zkušenosti i odborné kvalifikace. Jako registrovaná psychoterapeutka, specialistka krizové intervence a pečovatelka má dostatek profesionálních zkušeností a vhledů na to, co se stane, když pečující začne zapomínat na sebe. Její osobní příběh zahrnuje péči o její babičku trpící Alzheimerovou chorobou. Zbytek rodiny byl daleko, chodila k tomu na plný úvazek do práce a starala se o své dvě děti. Na základě této zkušenosti se rozhodla napsat rádce pro lidi v podobně náročných situacích.

Obsah

Předmluva
Úvod
Začínáme s péčí
Emoce pečujícího
Vztahy v rámci pečování
Komunikace pečujícího
Syndrom vyhoření u pečujícího
Vědomá péče
Život po skončení péče
Příloha A – Soupis péče
Příloha B – Dotazník na vyhodnocení stresu
Příloha C – Dotazník na sebepéči
Poděkování
O autorce

Ukázky z knihy

Tanec dávání a přijímání

Chceme-li něco dávat, potřebujeme příjemce. Dávání a přijímání je nepřetržitý cyklus, kde je dáváním odlivem a přijímání přílivem. Možnost dávat bývá někdy považována za požehnání, spojujeme si však něco podobného i s přijímáním? Z nejasného důvodu rádi dáváme, ale přijímat je nám spíše nepříjemné. Kolik z nás dokáže s grácií dávat, ale při přijímání se cítí trapně? Proč tomu tak je? Proč se bráníme přílivu energie, místo abychom jej z celého srdce vítali? Také si říkám, o co vlastně dávajícího připravujeme, když nedokážeme bezpodmínečně přijímat. Pokud vám například dárce dává upřímně a z lásky, co se stane, když ho zarazíme?

Pečovatelskou úlohu nezřídka vnímáme jako výhradní dávání a žádné přijímání, kdy pečující pouze dává, dává, dává a příjemce bere, bere, bere. U určitých druhů péče je to nevyhnutelné, jako když příjemce skutečně nemůže žádným způsobem ke vztahu ze své strany přispět. V takovém případě je důležité, aby byl pečující příjemcem v jiných situacích a také všemi možnými způsoby dával sám sobě. Kanál dávání a přijímání musí být otevřený na obou stranách, jinak začnou negativní myšlenky, emoce a energie nahlodávat vztah mezi pečujícím a příjemcem péče a mohou nehezky ovlivnit i jiné vztahy.

Praktické cvičení – Učte se přijímat

Jako pečující nejspíš dávat umíte. Je však velmi pravděpodobné, že by vám přišlo vhod procvičit se v přijímání. Pokud tušíte, že tomu tak je, pak, je-li to jen malinko možné, se nejméně na tři dny vzdejte svých pečovatelských povinností a odjeďte. Někam, kde budete mít spoustu času sedět, odpočívat, myslet na sebe a třeba zajít na nějaké příjemné procedury. Nemusí to být nic exkluzivního. Jednu takovou dovolenou jsem strávila v hostinském pokoji kamarádky – čtyři dny zcela sama, pouze s deníkem a perem (k tomu podrobněji v šesté kapitole).

Otázky k zamyšlení

– Mimo obvyklé osobní a duševní hygieny (koupání, masáže, meditace apod.), kde jinde můžete mít příležitost přijímat od druhých?
– Co nebo v jakých oblastech je pro vás nejobtížnější přijímat od druhých?
– Jak jinak ještě můžete dávat sami sobě a sami od sebe přijímat?

O autorce

LISE LEBLANC, BA, MED., RP má zkušenosti a znalosti, jak odlehčit vaší pečovatelské cestě. Jako registrovaná psychoterapeutka, odbornice na řešení konfliktů a pečující chápe, jak negativní dopad může na všechny mít starost o druhé bez péče o sebe sama. Její přístup ovlivnila i osobní zkušenost – jako hlavní pečující se starala o svou babičku s Alzheimerovou chorobou poté, co dědeček náhle zesnul. Rodiče a sourozenci Lise bydleli v té době daleko a ona byla zaměstnaná na plný úvazek, se dvěma malými dětmi. Tato zkušenost ji inspirovala pomáhat lidem přebírat zodpovědnost za kvalitu vlastního života a zároveň rozvíjet model vědomé péče.
Lise má bakalářský titul v psychologii a na magisterském stupni vystudovala vzdělávání dospělých a absolvovala řadu terapeutických a mediačních kurzů. Spolu s knihami Conscious Caregiving Guide Workbook a Caregiving Insights naplňuje touto knihou svůj záměr sdílet se čtenáři znalosti, vhledy a strategie, jak se stát vědomým pečujícím.

Kdy kniha Sebepéče pro pečující vychází?

Kniha Sebepéče pro pečující vyšla 8.10. 2021. Z angličtiny ji přeložila Veronika Šilarová. Design a kresba na obálce jsou od Marcely Vorlíčkové.

Kde se kniha Sebepéče pro pečující dá koupit?

Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže:

Sebepéče pro pečující
Mohlo by vás zajímat:
Sebepéče pro pečující
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Představujeme: Co je pro mě dobré. Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu (Sara Wickhamová)
Představujeme: Co je pro mě dobré. Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu (Sara Wickhamová)

Kniha Co je pro mě dobré:Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu od Sary Wickhamové pomáhá už 20 let rodičům…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)
Představujeme: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)

  Zatímco se mnoho knih věnovaných józe soustředí pouze na tělesné pozice, kniha Jóga pro tělo, dech a mysl spojuje…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Stvořeni pro tyto časy (Kaira Jewel Lingo)
Představujeme: Stvořeni pro tyto časy (Kaira Jewel Lingo)

Mimořádná učitelka všímavosti Kaira Jewel Lingo ve své knize Stvořeni pro tyto časy poskytuje dostupné rady pro zvládání obtížných přechodových…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek