Logo

Literatura poznání

Připravujeme: Sebepéče pro pečující. Průvodce vědomou péčí

21.5.2021

Jak pečovat o sebe, když jsem pečující osoba?

Potřebná kniha o tématu, které zatím není v češtině moc pokryté. O potřebné je u nás nakonec docela dobře postaráno, ale pečující osoby jsou často na pokraji vyhoření. Průvodce této kanadské autorky pomáhá v komplikovaných modelových situacích: jak a kdy si říci o pomoc, co dělat, když vám dochází síly nebo láska a jak poznat, že už je čas si dát pauzu. Obsahuje: konkrétní případy, sebeevaluační testy, příběhy ze života, cvičení a aktivity, strategie.

Komu je kniha Sebepéče pro pečující určena?

Knihu Sebepéče o pečující ocení pečující osoby na profesionální i osobní úrovni. Pokud jste pečující osoba v rámci své rodiny, nebo je péče náplní vaší profese je to kniha pro vás.

Kanadská autorka Lise Leblanc čerpá z osobní zkušenosti i odborné kvalifikace. Jako registrovaná psychoterapeutka, specialistka krizové intervence a pečovatelka má dostatek profesionálních zkušeností a vhledů na to, co se stane, když pečující začne zapomínat na sebe. Její osobní příběh zahrnuje péči o její babičku trpící Alzheimerovou chorobou. Zbytek rodiny byl daleko, chodila k tomu na plný úvazek do práce a starala se o své dvě děti. Na základě této zkušenosti se rozhodla napsat rádce pro lidi v podobně náročných situacích.

Obsah

Předmluva
Úvod
Začínáme s péčí
Emoce pečujícího
Vztahy v rámci pečování
Komunikace pečujícího
Syndrom vyhoření u pečujícího
Vědomá péče
Život po skončení péče
Příloha A – Soupis péče
Příloha B – Dotazník na vyhodnocení stresu
Příloha C – Dotazník na sebepéči
Poděkování
O autorce

Ukázky z knihy

Tanec dávání a přijímání

Chceme-li něco dávat, potřebujeme příjemce. Dávání a přijímání je nepřetržitý cyklus, kde je dáváním odlivem a přijímání přílivem. Možnost dávat bývá někdy považována za požehnání, spojujeme si však něco podobného i s přijímáním? Z nejasného důvodu rádi dáváme, ale přijímat je nám spíše nepříjemné. Kolik z nás dokáže s grácií dávat, ale při přijímání se cítí trapně? Proč tomu tak je? Proč se bráníme přílivu energie, místo abychom jej z celého srdce vítali? Také si říkám, o co vlastně dávajícího připravujeme, když nedokážeme bezpodmínečně přijímat. Pokud vám například dárce dává upřímně a z lásky, co se stane, když ho zarazíme?

Pečovatelskou úlohu nezřídka vnímáme jako výhradní dávání a žádné přijímání, kdy pečující pouze dává, dává, dává a příjemce bere, bere, bere. U určitých druhů péče je to nevyhnutelné, jako když příjemce skutečně nemůže žádným způsobem ke vztahu ze své strany přispět. V takovém případě je důležité, aby byl pečující příjemcem v jiných situacích a také všemi možnými způsoby dával sám sobě. Kanál dávání a přijímání musí být otevřený na obou stranách, jinak začnou negativní myšlenky, emoce a energie nahlodávat vztah mezi pečujícím a příjemcem péče a mohou nehezky ovlivnit i jiné vztahy.

Praktické cvičení – Učte se přijímat

Jako pečující nejspíš dávat umíte. Je však velmi pravděpodobné, že by vám přišlo vhod procvičit se v přijímání. Pokud tušíte, že tomu tak je, pak, je-li to jen malinko možné, se nejméně na tři dny vzdejte svých pečovatelských povinností a odjeďte. Někam, kde budete mít spoustu času sedět, odpočívat, myslet na sebe a třeba zajít na nějaké příjemné procedury. Nemusí to být nic exkluzivního. Jednu takovou dovolenou jsem strávila v hostinském pokoji kamarádky – čtyři dny zcela sama, pouze s deníkem a perem (k tomu podrobněji v šesté kapitole).

Otázky k zamyšlení

– Mimo obvyklé osobní a duševní hygieny (koupání, masáže, meditace apod.), kde jinde můžete mít příležitost přijímat od druhých?
– Co nebo v jakých oblastech je pro vás nejobtížnější přijímat od druhých?
– Jak jinak ještě můžete dávat sami sobě a sami od sebe přijímat?

O autorce

LISE LEBLANC, BA, MED., RP má zkušenosti a znalosti, jak odlehčit vaší pečovatelské cestě. Jako registrovaná psychoterapeutka, odbornice na řešení konfliktů a pečující chápe, jak negativní dopad může na všechny mít starost o druhé bez péče o sebe sama. Její přístup ovlivnila i osobní zkušenost – jako hlavní pečující se starala o svou babičku s Alzheimerovou chorobou poté, co dědeček náhle zesnul. Rodiče a sourozenci Lise bydleli v té době daleko a ona byla zaměstnaná na plný úvazek, se dvěma malými dětmi. Tato zkušenost ji inspirovala pomáhat lidem přebírat zodpovědnost za kvalitu vlastního života a zároveň rozvíjet model vědomé péče.
Lise má bakalářský titul v psychologii a na magisterském stupni vystudovala vzdělávání dospělých a absolvovala řadu terapeutických a mediačních kurzů. Spolu s knihami Conscious Caregiving Guide Workbook a Caregiving Insights naplňuje touto knihou svůj záměr sdílet se čtenáři znalosti, vhledy a strategie, jak se stát vědomým pečujícím.

Kdy kniha Sebepéče pro pečující vychází?

Knihu Sebepéče pro pečující připravujeme na léto 2021. Z angličtiny ji přeložila Veronika Šilarová. Design a kresba na obálce jsou od Marcely Vorlíčkové.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Představujeme: Satiš Kumár: Krása jednoduchosti
Krása jednoduchosti

„Zdravá půda a zdravá duše se musejí rozšířit ještě o zdravou společnost. K tomu dojde jedině tehdy, když společnost vystavíme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Lucie Uhlířová: Kraniosakrální jóga
Představujeme: Lucie Uhlířová: Kraniosakrální jóga

Originální kniha české lektorky Lucie Uhlířové seznamuje čtenáře s kraniosakrální jógou. Tato metoda vychází z osteopatie a věnuje se rozvoji…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Čung-jüan čchi-kung
Představujeme: Čung-jüan čchi-kung

Po sedm tisíc let oblast Čung-jüan ukrývala tajné nauky. Nejprve zpřístupnila šaolinské kung-fu, potom tchaj ťi čchüan – a celý…

Číst více
Článek