Logo

Literatura poznání

9788027108770

Životní úklid – co na něj říkám?

27.6.2018

LoveYourHome.cz: „Věřím, že filozofie životního úklidu je natolik důležitá, že bychom ji měli znát všichni,“ píše Margareta Magnussonová. Martina z LoveYourHome.cz hodnotí, zda stojí pohled starší autorky na organizaci domácnosti za to a komu je kniha určená:

Životní úklid napsala švédská autorka Margareta Magnussonová, která mě pobavila hned při jejím představení. Napsala totiž o sobě, že je jí něco mezi 80 a 100 lety.

„Vyprávět vám o svých zkušenostech považuji za odpovědnost svého stáří, protože věřím, že filozofie životního úklidu je natolik důležitá, že bychom ji měli znát všichni.“

 

Stál pohled starší autorky na téma jakým je organizace domácnosti, za to?

Knížka je napsaná oddechově, s humorem a čte se celkově moc dobře. Je to takové milé vyprávění jedné babičky. Vůbec se tématu smrti, které je v knize několikrát zmíněné a tváří se jako ústřední, nelekejte.

Nový švédský trend döstädning se zabývá právě úklidem před smrtí. Snaží se o to, abyste po sobě zanechali co nejméně zbytečných věcí a trošku tak ulehčili pozůstalým, kteří se o vaše věci jednou budou muset postarat. Smrt je běžnou i když ne často zmiňovanou součástí našich životů, a tak k tomu autorka přistupuje, velice citlivě a přirozeně.

Na knížce se mi líbil její přesah z materiálního světa do toho nehmotného, myšlenkového. Pokud se do životního úklidu pustíte, začnete se vyrovnávat s minulostí, se sebou a svým životem.

Životní úklid nespočívá v utírání prachu a čištění, nýbrž v trvalém způsobu organizace, která zaručí hladký průběh vašeho každodenního života.

V obsahu mě nejvíc zaujaly kapitoly Kuchařky, rodinné recepty a taky fotografie. Na ty jsem se opravdu těšila, protože je právě u nás doma řešíme. Nedostala jsem přesný návod, jak na to, ale za to se u mě dostavilo to známé nadšení, pustit se do toho! A o to myslím, že v celé knize jde především.

Na druhou stranu, když vezmu knihu jen z mého osobního pohledu jako ostříleného minimalisty a milovníka třídění věcí a organizování, vlastně jsem si z ní bohužel nic nového neodnesla.

Komu knihu doporučuji?

Pokud vy sami cítíte, že by to doma potřebovalo trošku probrat, máte moc věcí a tušíte, že je všechny neužijete, tato knížka vás k tomu mile popostrčí.

Osobně zastávám názor, že takové knížky se přímo darem nehodí. Pro třídění věcí a celkově organizaci domácnosti se člověk musí rozhodnout sám, jinak to nebude fungovat. Pokud máte ve svém okolí zaryté hromadiče, hlavně z řad rodičů nebo prarodičů, zkuste nechat knihu ležet jen někde poblíž, tak aby si jí všimli a třeba i přečetli.

Nepořádek je zbytečným zdrojem nervozity.

Životní úklid
Mohlo by vás zajímat:
Životní úklid
Více informací o knize

Autorkou recenze je Martina z LoveYourHome.cz

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Představujeme: Co je pro mě dobré. Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu (Sara Wickhamová)
Představujeme: Co je pro mě dobré. Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu (Sara Wickhamová)

Kniha Co je pro mě dobré:Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu od Sary Wickhamové pomáhá už 20 let rodičům…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)
Představujeme: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)

  Zatímco se mnoho knih věnovaných józe soustředí pouze na tělesné pozice, kniha Jóga pro tělo, dech a mysl spojuje…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Stvořeni pro tyto časy (Kaira Jewel Lingo)
Představujeme: Stvořeni pro tyto časy (Kaira Jewel Lingo)

Mimořádná učitelka všímavosti Kaira Jewel Lingo ve své knize Stvořeni pro tyto časy poskytuje dostupné rady pro zvládání obtížných přechodových…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek