Logo

Literatura poznání

9788027107490

Časopis Svět běhu: recenze knihy „BAREFOOT: žij naboso!“

17.4.2020
Časopis Svět běhu: recenze knihy „BAREFOOT: žij naboso!“

(Recenze Svět běhu) Nová kniha od fyzioterapeutky Lucie Pytlové popisuje základy zdravého obouvání a výhody chůze naboso pro děti i dospělé.

Nová kniha na českém trhu, jejíž autorkou je fyzioterapeutka Lucie Pytlová, vychází z historických souvislostí vývoje člověka a popisuje správnou funkci nohy jako základního kamene lidské chůze. Kniha se snaží představit možnosti obouvání, které pomáhají ke správné a přirozené funkci nohy a jejímu vývoji od útlého děství.

Kromě teorie kniha obsahuje také praktické tipy na cviky, které pomáhají stimulaci chodidel i pro kompenzaci již vzniklých deformací. A dále návod jak přecházet na barefoot obouvání či v jakých situacích používat ortopedické vložky.

O autorce knihy:

Lucie Pytlová je česká fyzioterapeutka se zájmem o zdravá chodidla, obor vystudovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově (FTVS UK) a v diplomové práci zkoumala vliv obuvi na držení těla.
Autorka v knize čerpá mnohé informace z vlastních zkušeností. Sama nemá stoprocentně zdravá chodidla, a přesto vidí v chůzi naboso a v barefoot obuvi mnohé výhody. V nynější době je na mateřské dovolené, a tak musí řešit obuv i pro své dítě, což není vždy jednoduché. Jako fyzioterapeutka pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

RECENZE Michaely Gladišové, šefredaktorky časopisu Svět běhu:

Udržet si zdravé nohy a jejich funkci co nejdéle je dlouhodobým cílem každého běžce. V této knize najdete vše o fungování lidské nohy. Co má opodstatění a co naopak zdravému pohybu neprospívá. Jak postupně na bosé běhání přecházet a pro které skupiny lidí je naopak rizikové. Velmi zajímavá je pasáž o dětském obouvání, kdy se autorka snaží vysvětlit problematiku obouvání, ale i oblékaní bosých nohou miminek. Jak postupné svazování nohy vede k omezení jejích funkcí a jejich nenávratnosti. Při čtení mě napadla otázka: může nepsrávné obouvání a omezení funkce klenby ovlivnit i budoucí výkonnost malého sportovce či dospělého? Odpověď v knize nenajdete, ale můžete se nad tím sami (stejně jako já) zamyslet.
Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o zdravý životní styl a chtějí, aby oni i jejich děti mohli běhat co nejdéle a bez zranění.

Recenze vyšla na webu časopisu Svět běhu 14. 4. 2020. Její autorkou je šéfredaktorka časopisu Michaela Gladišová.

Barefoot: žij naboso!
Mohlo by vás zajímat:
Barefoot: žij naboso!
Více informací o knize

 

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek