Logo

Literatura poznání

9788027134601

Představujeme: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)

13.9.2022

Praktický a přístupný úvod do mnohostranného bohatství tradice jógy. S četnými nákresky a podrobnými instrukcemi.

Zatímco se mnoho knih věnovaných józe soustředí pouze na tělesné pozice, kniha Jóga pro tělo, dech a mysl spojuje tři základní pilíře jógy: ásany (pozice) + pranajámu (dechová cvičení) + meditaci.

A. G. Mohan, mezinárodně uznávaný učitel vysvětluje základní filozofické koncepty a nabízí jogínský pohled na zdraví a léčení. S podrobnými pokyny a bohatými ilustracemi je Jóga pro tělo, dech a mysl tím komplexním průvodce, který bude zajímat každého praktikujícího jógy. Autor vysvětluje, že často, když cítíme stres nebo máme pocit, že se život vymkl kontrole, není to kvůli životním událostem samotným, ale proto, že stav naší vlastní mysli se stal chaotickým a roztříštěným. Když jsme ve stavu, který nazývá „osobní integrace“, jsme soustředění, spokojení a jsme schopni vidět lidi a události v životě takové, jací skutečně jsou. V tomto stavu jsou lidé nejvíce schopni se rozhodovat a konat činy, které jdou jasným a pozitivním směrem. V knize Jóga pro tělo, dech a mysl Mohan poskytuje strukturovaný program jógy, který čtenářům pomáhá kultivovat tento stav rovnováhy a integrace. Součástí knihy je i úvod do praxe jógové terapie.

Ukázka z knihy Jóga pro tělo, dech a mysl od A. G. Mohana

Všichni jsme zažili chvíli, kdy jsme měli pocit, že se vše kolem nás rozkládá a rozpadá na tisíce kousků a nám chybí nástroj, jak vše udržet pospolu. Často však platí, že nejroztříštěnější a nejchaotičtější na celé situaci nejsou samotné události, nýbrž stav naší vlastní mysli. Na druhou stranu jsme také zažili, třebas krátké, chvíle integrace. Je to stav, kdy mysl vnímá věci jasně, kdy se zdá převládat výchozí smysl řádu a my jsme naplněni láskou ke všemu kolem. Jednoduše se cítíme svobodní.
Všichni si přejeme tento stav znovu zakusit. Dokonce doufáme, že najdeme způsob, jak takto žít, místo abychom neustále propadali své touze, hněvu, chamtivosti, pocitům marnosti, smutku a zoufalství. Skutečnost, že všichni kolem nás touží po tom samém, je pouze malou útěchou a zcela určitě nenahradí hluboký pocit svobody.
Reintegrace je proces, který nás přivádí zpět do tohoto stavu. Je to proces proměny bloudící mysli na soustředěnou, neuspokojené mysli na spokojenou, rozmazlené mysli na naplněnou. Je to proces, který nazýváme jógou.
Reintegrace se popisuje různě, všechny přístupy však vycházejí ze stejného základu – jasné a nerušené mysli, která zřetelně vnímá. Díky tomu, že lidi, věci a události v životě vnímáme takové, jaké skutečně jsou, rozhodujeme se a jednáme způsobem s pozitivním směřováním.
Tento stav integrace lze popsat i slovem samádhi či „jednota“, kdy jsme plně pohlceni či sjednoceni s předmětem vnímání. Neexistuje žádná oddělenost. Stav integrace je tedy jógou.

Řekli o knize

„Užitečný zdroj pro začátečníky i pokročilé, přinese do Vaší jógové praxe novou hloubku.“

NAPRA Review

„Jsem proto ráda, že kniha vychází ve vydavatelství Alferia, které právě propojenost vnitřního a vnějšího rozvoje i dopadu svou ediční koncepcí tematizuje, zdůrazňuje a ilustruje. Jak někdy říkává Mohandží, jóga je moudré a uvážlivé nakládání s energií vlastní i s energií bytostí a prostoru kolem nás. Když se o své tělo, dech a mysl staráme tak, jak nás inspiruje tato kniha, pak máme možnost se tomuto záměru přiblížit.“

— Lucie Königová, studentka Mohanových a lektorka jógy a jógové terapie

Kdo je autor?

A. G. Mohan žije v Indii se svou ženou Indrou, kde vedou soukromý institut jógové terapie. Nabízejí komplexní studijní programy v oblasti jógy a ájurvédy pro fyzickou zdatnost a terapii pod názvem Svastha Yoga Ayurveda.

A. G. Mohan je jeden z posledních žijících žáků T. Krišnamačárji, jednoho z jógových mistrů, kteří měli největší vliv na to, že a jak jógu na Západě známe dnes. Mezi další Krišnamačárjovy žáky patří zakladatel aštanga vinjása jógy Patthabi Jois a zakladatel Iyengar jógy B. K. S. Iyengar.

Jeho webová stránka je: www.svastha.com

Kdy kniha Jóga pro tělo, dech a mysl vychází?

Kniha Jóga pro tělo, dech a mysl od A. G. Mohana vyšla v listopadu 2022.

Z angličtiny ji přeložila Veronika Šilarová, obálka českého vydání je od Lenky Blažejové, sazba od Magdy Kadlecové. Kniha také obsahuje úvod pro české vydání od Lucie Königové, přímé studentky A. G. Mohana. Vydává ji nakladatelství Alferia v rámci své Jógové řady.

Kde si knihu Jóga pro tělo, dech a mysl mohu pořídit?

Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže:

Jóga pro tělo, dech a mysl
Mohlo by vás zajímat:
Jóga pro tělo, dech a mysl
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek