Logo

Literatura poznání

Ájurvéda – život v rovnováze rozšíří poznání mnoha čtenářů a zajímavou formou uvede do indické filozofie

1.9.2020

Portál Medicína.cz: Ájurvéda je prastaré indické učení, forma medicíny i prevence, praktikovaná v Indii více než pět tisíc let. Jedná se o jeden z nejstarších a nejucelenějších souhrnů znalostí, které odpovídají na taje lidské existence. Vychází z pochopení jednoty těla, mysli a ducha jako neměnné součásti přírody. Základní kniha ájurvédy, psaná pro západního čtenáře, rovněž přináší poznání jak lze vyladěním stravy a pomocí rituálů dosáhnout fyzické, emocionální a spirituální rovnováhy.

Publikace je rozdělena do dvou částí. První část uvádí čtenáře do základů indických spisů, známých jako védy, které informují o léčbě, chirurgii a dlouhověkosti. Mudrcové získávali vědomosti z vesmíru, z makrokosmu, božského a všeobjímajícího ticha, obsahujícího posvátnou paměť všech dob – naší kognitivní paměť. Příčinou všech chorob jsou prohřešky proti přírodním zákonům. Jsou způsobeny nesprávnou životosprávou, ignorováním přírodních jevů, vlastního těla i věku. Ájurvédská anatomie je založená na tělesných šťávách (dóšách), tělesných tkáních (dhátu a tělesných odpadních látkách (malách). Každá dóša má svůj dominantní živel (váta – vzduch, pitta – oheń, kapha – voda. Fyzické tělo se označuje „tělem jídla“ a „jídlo lékem“.)

Kosmos a lidské tělo jsou součástí téhož energetického principu. Základním cílem života je splynutí jedince s přírodou – stvořitelem. Pozornost je věnována psychospirituální podstatě tělesných typů. Náš osud je nám sice předurčen při narození, silou vlastní vůle a sebereflexí ho ale můžeme změnit! Závěr první části tvoří popis atributů jednotlivých „dóš“, které ovlivňují tělesné typy člověka. (Např. šest chutí, chutě přírody, určování chuti a energie potravin).

Druhá část publikace se věnuje důležitosti stravování podle tělesného typu a obsahuje tabulky hodnot potravin. Kapitola o stravování podle ročních období se sezónními jídelníčky je doplněna „ájurvédským ideálem“, tj. požadavkem na následující množství jídla při konzumaci. Žaludek by měl být po jídle naplněn z 1/3 tuhou stravou, z 1/3 tekutou stravou a z 1/3 by měl být prázdný! Doporučeno je rovněž vypít menší množství teplé vody před každým jídlem. Rituály jsou samozřejmostí (projevy vděčnosti z přijímání potravy, harmonie při jídle, vychutnávání jídla apod.)

Maya Tiwari si úspěšně vytvořila svůj životní prostor. Rakovina ji donutila přehodnotit celý vlastní dosavadní život a najít způsoby, které by mohly vést k uzdravení. Vrátila se ke svým ájurvédských kořenům a k ájurvédské filozofii, ze které vznikla i tato publikace. Poznání sebe sama se jí stalo součástí terapie. Inspirována ájurvédou, dokazuje, jak může každý sdělené principy zapojit do svého běžného života, a dostat se ke zdravému a harmonickému bytí. Kromě vhodné stravy nauka obsahuje i duchovní praxe (sádhany) zaměřené na péči o domov, zahradu i komunitu. Ájurvéda věří, že pokud se podaří se o sebe starat vhodným způsobem, probudí se ahamkára, tj. vědomí toho, kým doopravdy jsme a tím probudit schopnost zdravého žití.

Védské principy výživy a péče o zdraví budou inspirující pro laiky i odborníky, mohou skvěle doplňovat profesionální lékařskou péči a léčbu, ale neměly by ji nahrazovat. „Ájurvéda – život v rovnováze“, velice čtivá a poučná publikace, určitě rozšíří poznání mnoha čtenářů a zajímavou formou uvede do indické filozofie.

Autor: MUDr. Olga Wildová na portálu Medicína.cz

Ájurvéda
Mohlo by vás zajímat:
Ájurvéda
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Katalog Alferia na podzim 2020
Katalog Alferia na podzim 2020

Prolistujte si náš katalog na podzim 2020! 🎃 Z novinek doporučujeme knihu věnovanou ženám a životním cyklům ŽENY PLUJÍ NA…

Číst více
Článek
časopis Agora (Portál studentů a absolventů oboru psychologie): recenze Revoluce jednoho stébla slámy
časopis Agora (Portál studentů a absolventů oboru psychologie): recenze Revoluce jednoho stébla slámy

časopis Agora: recenze Revoluce jednoho stébla slámy Hledat jehlu v kupce sena, je možný název knihy japonského zemědělce, ale i spisovatele…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
USPOŘÁDAT SI EMOCE, VZTAHY A ŽIVOTNÍ STYL PODLE PEMY ČHÖDRÖN
Když není úniku

Časopis Dingir: USPOŘÁDAT SI EMOCE, VZTAHY A ŽIVOTNÍ STYL PODLE PEMY ČHÖDRÖN Do nekončících debat, je-li buddhismus náboženstvím, vstupuje nová…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek