Logo

Literatura poznání

Právě vychází: Štěstí

1.4.2019

Knížka věnovaná tomu, co můžeme udělat pro své štěstí.

Ukázka v pdf:

Štěstí_ukázka

 

Jak se naučit být více v přítomnosti

Tato knížka přináší řadu prostých a účinných cvičení, která nám pomohou žít více v přítomném okamžiku. Zenový mistr Thich Nhat Hanh, buddhistický mnich, shromažďoval jednotlivá praktická cvičení po více než 60 let a jako vyhledávaný a oblíbený učitel sestavil tuto učebnici plného vědomí (mindfulness), ze které mohou čerpat jak nováčci, tak pokročilí.

V kapitolách věnovaných každodenní praxi, vztahům, tělu, vědomému jezení a bytí v přítomnosti s dětmi učí čtenáře cvičením, která lze poměrně snadno zapojit do svého běžného života, a obohatit se o plnou přítomnost, z níž povstává štěstí. Cvičení se týkají situací při práci, při jídle, při výchově dětí, při řízení nebo i při chůzi, sezení a dýchání. Štěstí je přístupné neustále, teď a tady.

Být naživu je zázrak

„Být naživu je zázrak. Už jen sedět, užívat si nádech a výdech, to je štěstí. Když se nadechujete a když vydechujete, víte totiž, že jste naživu. A to si zaslouží oslavu.“

„Procházíte-li v životě těžkým obdobím,  potřebujete posílit své šťastné prožívání, než budete moct pracovat na svých úkolech. Mohlo by se zdát, že opak je pravdou. Budete-li však v sobě nejprve posilovat štěstí, položíte základ, s nímž budete mít sílu obrátit se k vaší bolesti.“

„Bez ohledu na naše vnitřní počasí – myšlenky, emoce a vjemy – naše dýchání je vždycky s námi jako věrný přítel. Kdykoli máme pocit, že jsme odváděni pryč, vracíme se k dýchání, abychom se usebrali a ukotvili svou mysl.“

„Netrpíte proto, že jsou věci pomíjivé. Trpíte, proto, že věci jsou pomíjivé, jenomže vy o jejich pomíjivosti nevíte.“

Kdo je autor?

THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem.

Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.

V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiếp Hiện (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou i s realitou, rozvíjet porozumění a soucítění, a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví ke kráse světa (od krásy sněhových vloček, měsíčního svitu, po květiny), stejně jako k utrpení světa (chudobě, nemocím, zneužívání a útlaku).

V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, od roku 1973 do roku 2017 žil v exilu ve Francii. V roce 2018 se konečně mohl vrátit domů, do svého kořenového kláštera ve Vietnamu. Je považován za průkopníka buddhistického učení na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějším z nich je Plum Village v jihozápadní Francii a EIAB (European Institute of Applied Buddhism) v Německu.

Text přeložil Šimon Grimmich, za redakční podpory Ivy Sofi Prokopové, obálku, sazbu a ilustrace k jednotlivým cvičením připravily Marta Červáková a Magda Kadlecová.

Vyšlo v dubnu 2019.

Štěstí
Mohlo by vás zajímat:
Štěstí
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Právě vyšlo: Cesta osvobození
Právě vyšlo: Cesta osvobození

„I kdyby vám zbýval jeden nebo dva týdny života, pořád můžete hluboce žít v každém okamžiku svého života. Někteří lidé…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Doporuču­jeme
Videorecenze Štěstí
Štěstí

Mindfullife: Představuju Vám mého společníka posledních dnů, malou knížečku Štěstí: co pro ně můžeme udělat. Nádherně zpracovaná. Je to kniha…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek