Logo

Literatura poznání

Připravujeme: Stvořeni pro tyto časy (Kaira Jewel Lingo)

18.5.2022

V deseti stručných kapitolách knihy Stvořeni pro tyto časy se naučíte účinným způsobům, jak čelit životním výzvám s moudrostí, odolností a lehkostí.

Všichni v životě procházíme obdobími, kdy máme pocit, že nám něco podtrhává půdu pod nohama. To, na co jsme spoléhali jako na stabilní a pevné, se může změnit nebo dokonce zmizet. V této éře globálního rozvratu přibývají hrozby pro naši individuální, sociální a planetární bezpečnost a život se někdy může zdát zahlcující. Nejen, že bolí ztráty a rozchody bolí, ale i pozitivní změny mohou způsobit velký stres.

Život je plný změn: narození, smrt, svatba, rozvod; nový vztah; ztráta práce nebo nástup do nového zaměstnání; začátek nebo konec jedné fáze života. Změna je stresující, i když je hodně vymodlená nebo očekávaná – neznámé může působit děsivě i hrozivě. Mimořádná učitelka všímavosti Kaira Jewel Lingo ve své knize Jsme tu pro tyto časy poskytuje dostupné rady pro zvládání obtížných přechodových období, přičemž čerpá z buddhistického učení o nestálosti, aby vám pomohla nastolit vyrovnanost a odolnost.

Naučíte se:

  • jak se vrátit sami k sobě i uprostřed té nejvíce nečekané situace
  • jak se postarat o bouřlivé emoce a umět se vrátit do svého středu
  • jak se uvolnit i v neznámých situacích
  • jak kultivovat vyrovnanost a radost za jakýchkoliv okolností
  • jak nalézt svůj jedinečný přínos při reagování na kolektivní proměny naší doby

Ukázka: Uvolnění a neznámo

Během těch patnácti let, které jsem prožila jako mniška, jsem často slýchala, jak se lidé Thaye ptají, co mají dělat tváří v tvář zásadním životním rozhodnutím, například jakou si mají vybrat profesní dráhu, jestli se rozejít či zůstat s partnerem nebo zda vstoupit do kláštera. Thay jim na to říkával: „Nesnažte se najít odpověď tak, že nad tím budete přemýšlet.“ Když nad určitou otázkou pořád dokola přemýšlíme, většinou nedospějeme ke skutečnému řešení, ale spíš se snadno unavíme a upadneme do ještě většího zmatku či úzkosti.

Složitější životní otázky nejde vyřešit na úrovni mysli, ale musíme je svěřit jiné, hlubší rovině vědomí. Thay nám radí, abychom si dotyčné dilema představili jako semínko, zasadili ho do živné půdy své mysli a nechali ho tam. Každodenní praxe bdělé všímavosti je sluncem i vláhou, díky kterým může semínko vypučet a jednoho krásného dne samo od sebe, v ten správný čas, vyraší. Tehdy na svou otázku dostaneme odpověď, o níž nebudeme pochybovat.

Ovšem musíme semínko v hlíně mysli nechat nerušeně ležet a nesnažit se ho neustále vykopávat a obhlížet, jestli už zapustilo kořeny. Tak vyroste jenom stěží! Stejné je to se složitou otázkou. Požádáme hlubší rovinu vědomí, aby se jí ujalo, a přemýšlení i obavy pustíme k vodě. Potom se v každodenním životě zklidňujeme, uvolňujeme a navracíme domů k sobě v přítomném okamžiku, díky čemuž zárodek otázky přirozeně a opravdově uzraje. Tento proces se nedá uspěchat ani vynutit. Potrvá týdny, měsíce, nebo i roky. Ale můžeme si být jisti, že „někde tam dole“ semínko pořád je, hluboké vědomí o něj pečuje a zrnko jednoho dne vyklíčí v jednoznačnou odpověď.

Řekli o knize

„Kaira Jewel Lingo patří k nejautentičtějším duchovním učitelům naší generace.“

LÁMA ROD OWENS, autor knihy Love and Rage

„Vynikající průvodce za opravdovou a hlubokou poutí dneškem. Lék, který všichni naléhavě potřebujeme.“

LARRY WARD, PhD.. autor knihy America’s Racial Karma: An Invitation to Heal

 „Období temnoty má moc a potenciál vyvolat hlubokou transformaci. Kaira Jewel Lingo nám moudře a inspirativně radí, jak projít výzvami dnešní doby vyrovnaně, s odvahou i soucitem. Předkládá nám nadčasové učení a postupy, které nám připomenou naši sounáležitost a osvobodí naše srdce.“

TARA BRACH, autorka knihy Radikální přijetí: Přijetí vašeho života srdcem Buddhy

„Tahle kniha mě vážně oslovila! Je nekomplikovaná, ale přitom hluboká, laskavá i moudrá, dá vám praktické tipy a zapíše se do vás. Kaira Jewel Lingo čerpá z let, které strávila jako mniška u Thicha Nhata Hanha, a předkládá nám myšlenky, nástroje i prožitková cvičení, které nás podrží, když se nám život obrátí vzhůru nohama. Opravdový skvost.“

RICK HANSON, PhD., autor knih Buddhův mozek a Stačí jen málo

„Z této knihy sálá naděje a její poselství prozařuje naši dobu, tolik potemnělou stíny ekocidy, rasismu, patriarchátu, klamu a beznaděje. Už jen samotný příběh Kairy Jewel Lingo vlévá člověku novou krev do žil, protože ukazuje, že je na vzestupu nová generace.“

MATTHEW FOX, autor knihy Skrytá spiritualita muže

„Kaira Jewel Lingo patří k nejautentičtějším učitelům dharmy naší generace. Z desítek let, které zasvětila upřímné praxi, se zrodila kniha ukazující to, po čem řada z nás touží — cestu, jež nás provede nejtěžšími životními zkouškami. Stvořeni pro tuto dobu nepředstavuje nic menšího než tolik potřebný lék do zraněných časů.“

LÁMA ROD OWENS, autor knihy Love and Rage: The Path of Liberation through Anger

„Kaira Jewel Lingo je pravá učitelka.“

SATIŠ KUMÁR, zakladatel akademie Schumacher College i časopisu Resurgence & Ecologista, autor knihy Krása jednoduchosti (česky vydala Alferia, 2021)

Obsah

Předmluva
PRVNÍ KAPITOLA: Návrat domů
DRUHÁ KAPITOLA: Uvolnění a důvěra v neznámo
TŘETÍ KAPITOLA: Přijetí toho, co je
ČTVRTÁ KAPITOLA: Přečkání bouře
PÁTÁ KAPITOLA: Péče o silné emoce
ŠESTÁ KAPITOLA: Pomíjivost a patero upomenutí
SEDMÁ KAPITOLA: Klidné setrvávání v osmeru světských větrů
OSMÁ KAPITOLA: Vyrovnanost a pouštění
DEVÁTÁ KAPITOLA: Živení dobra
DESÁTÁ KAPITOLA: Stvořeni pro tuto dobu
Poděkování
O autorce

Kdo je autorka?

KAIRA JEWEL LINGO je jednou z nejautentičtějších duchovních učitelek současnosti. Patnáct let žila v mnišském řádu, pak se ve čtyčřiceti letech vrátila do svého rodného New Yorku a učila se od začátku, jak si najít práci, platit daně, používat mobil, starat se o domácnost a hledat partnera. Učí mindfulness, zabývá se rasovou, klimatickou a sociální spravedlností a věnuje se spirituálnímu mentoringu jednotlivců i komunit.

Tato učitelka dharmy, která se celoživotně zajímá o propojení spirituality a meditace se sociální spravedlností, vyrostla v ekumenickém křesťanském společenství, ve kterém rodiny vedly specifický druh mnišského života a staraly se o chudé. Ve věku pětadvaceti let vstoupila do buddhistického kláštera v tradici Plum Village a následujících patnáct let žila jako mniška pod vedením zenového mistra Thicha Nhata Hanha. Obdržela od něj pověření vyučovat a v roce 2007 se stala zenovou učitelkou. Prostřednictvím duchovního centra Spirit Rock Meditation Center je také učitelkou v linii vipassaná.

Dnes svou práci vnímá jako pokračování angažovaného buddhismu Thicha Nhata Hanha a také činnosti svých rodičů, jejichž příběhy i otcova spolupráce s Martinem Lutherem Kingem mladším na desegregaci amerického Jihu ji silně ovlivnily.

Redigovala knihu svého učitele Planting Seeds: Practicing Mindfulness with Children (Sázení semínek: praxe bdělé všímavosti s dětmi). Vyučuje a vede pobyty v ústraní po celém světě, poskytuje duchovní poradenství a ve svém učení propojuje umění, hru, přírodu, rasovou i klimatickou spravedlnost a ztělesněnou praxi bdělé všímavosti. Obzvlášť silně cítí poslání sdílet dharmu s lidmi barevné pleti i potomky původních národů a také aktivisty, vzdělavateli, mladými lidmi, umělci a rodinami.

Více se dozvíte na jejích stránkách www.kairajewel.com.

Kdy kniha Stvořeni pro tyhle časy od Kairy Jewel Lingo vychází?

Kniha Stvořeni pro tyhle časy od Kairy Jewel Lingo vychází v překladu Vojtěcha Ettlera v rámci Východní řady nakladatelství Alferia v létě 2022.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Připravujeme: Nápady, jak oddálit konec světa (Ailton Krenak)
Připravujeme: Nápady, jak oddálit konec světa (Ailton Krenak)

Přírodní národy se už s koncem světa musely vypořádat. Teď k propasti míří celé lidstvo.

Číst více
Článek
Představujeme: Miki Kashtan: Svět nenásilí
Představujeme: Miki Kashtan: Svět nenásilí

Byla kdy vize světa bez násilí potřeba víc než právě teď? Miki Kashtan seznamuje čtenáře se svojí vizí světa, kde…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek